| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Delivery Time | days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-200W Air cooled UV LED lamp |
| Power | 200W |
| Size | 90mm * 45mm* 124mm |
| Luminous Size | 70mm*20mm |
| Cooling scheme | Air Cooling |
| Application | Printing,UV Curing |
| Diode type | cob |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-200W Air cooled UV LED lamp |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
UV LED Curing Equipment COB 80W Chiller UV Lamp LED UV Curing Machine
900W 365nm 385nm UV LED Curing System 395nm 405nm Aluminum profile
UV LED Curing Equipment 1900W High Power Water Cooling UV Lamp For Screen
UV LED Curing Equipment 900W High Power UV Curing Systems Printing
Product Specification
| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express | Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Delivery Time | days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-200W Air cooled UV LED lamp | Power | 200W |
| Size | 90mm * 45mm* 124mm | Luminous Size | 70mm*20mm |
| Cooling scheme | Air Cooling | Application | Printing,UV Curing |
| Diode type | cob | Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Warranty | 1 Year | Brand Name | YM |
| Model Number | YM-200W Air cooled UV LED lamp | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 200W UV LED curing lamp ,UV varnish drying light ,UV flatbed printer curing light | ||
YM-200W-7020 UV Curing System Appilcation
| Item | YM-200W-7020 UV Curing Sytem |
| Power | 200W |
| Color | UV |
| Diode type | cob |
| Size | 90mm*45mm*124mm |
| Luminous Size | 70mm*20mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
![]()
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1.What's the wavelength of the UV LED lamp?
A1: The wavelength of UV LED lamp usually are365-405nm. The wavelength for inkjet printer is
395nm, 385/395nm for printing machine,365nm for UV glue.
Q2.What's your LED chip brand?
A2: The LED chip brand we use are LG, Epileds, Seoul, Nichia.
Q3. What’s the warranty?
A: All of products can warranty for one year, if any parts damaged in warranty, we can supply the parts for free,
but you need send back the UV LED lamp and power supply or water chiller, other parts no need send back.
Q4. Can we customize the product?
A:Yes! We can producing the products according to your requirements
Q5. What is your usual payment terms for orders?
A:FOREIGN TRADE PLATFORM. T/T, PAYPAL, WESTERN UNION, BANK TRANSFER VISA/MASTERCARD etc.
More payment terms could be provided.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com ,,Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!