| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name: | YM-350W-20555 |
| Power | 350W |
| Product size | 265*81*97MM |
| Luminous Size | 205*55MM |
| Chip Brand | 3535 Chip |
| Cooling Mode | Air cooling |
| Emitting color | UV |
| Warranty | 1 year |
| Curing Speed | Adjustable |
| Wavelength | 365NM/385NM/395NM/405NM |
| Led Chips | LG Uv Led |
| Packaging Material | Paper, Metal, Glass, Wood |
| Control Mode | Manual, Automatic |
| Flashlight Type | UV Flashlight |
| Brand Name | YM |
| Model Number | YM-350W UV LED Air cooling |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
160W Ultraviolet Lamps 385nm 395nm for Uv Led Light Lamp Flatbed Water Cool Uv
Machine Systems UV Lnk Curing Lamp 3000W LED 365nm 395nm Water Cooling
600W Special UV lnk Curing Lamp For Tunnel Furnace 385nm 395nm
UV Ink Curing Lamp 600W High Power UV Curing Lamp Curing LED UV Water Cooling
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Carton |
| Product Name: | YM-350W-20555 | Power | 350W |
| Product size | 265*81*97MM | Luminous Size | 205*55MM |
| Chip Brand | 3535 Chip | Cooling Mode | Air cooling |
| Emitting color | UV | Warranty | 1 year |
| Curing Speed | Adjustable | Wavelength | 365NM/385NM/395NM/405NM |
| Led Chips | LG Uv Led | Packaging Material | Paper, Metal, Glass, Wood |
| Control Mode | Manual, Automatic | Flashlight Type | UV Flashlight |
| Brand Name | YM | Model Number | YM-350W UV LED Air cooling |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 395nm UV curing lamp for wood primer ,700W air cooled UV curing lamp ,portable UV curing lamp for furniture paint | ||
YM-350W-26581 UV LED Curing System
1. Long-life: The service life is more than 10 times that of traditional mercury lamp curing machines, about 20000 hours.
2. Cold light source: no thermal radiation, low surface temperature rise of the illuminated object, solving the long-term thermal
damage problem in optical communication and LCD production.
3. Low heat generation: can solve the problem of high heat generation in mercury lamp printing equipment, which is difficult for workers to tolerate.
4. Instantly lit up, achieving 100 power ultraviolet output without preheating.
5. The service life is not affected by the number of opening and closing times.
6. High energy, stable light output, uniform illumination effect, and improved production efficiency.
7. Customizable effective irradiation area, with lengths ranging from 20mm to 3000mm.
Description of 350W UV LED Air cooling LIGHT
| Item | 350W UV LED Air cooling LIGHT |
| Power | 350W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Product size | 265*81*97mm |
| Luminous Size | 205*55mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | 1.5mm High temperature quartz lens package |
| Application | Apply in various UV glue, ink, paint, silk screen, inkjet, offset printing. |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1.What's the cooling way?
A: Air cooling.
Q2. What’s the lifespan of UV LED?
A: The lifespan of the LED chip is 20,000 hours in theory. If you take care it during the usage, it usually can be used 3-5years.
Q3. How to choose the wavelength?
A3: Our normal wavelength is 365nm,385nm,395nm and 405nm. Different application will use different wavelength.Or you can inquire us to confirm.
Q4: How to place an order?
A4: You can check the shipping cost and discount information online, and place order directly on Foreign trade platform.
Or you can contact us for the order details, we will reply you in mins.
Q5: What about the after-sales service?
A5: YM provides spare parts for replacement, and 24 hours online and video technical support.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com ,,Thank you for your attention.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2015
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED... Shenzhen YM Technology Co., Ltd. Specializes in the production and operation of high-power UV LEDs, Ultra violet curing light source products. The production of high-power UV LED ultra violet encapsulated products have hundreds of category. The power of products range from 0.5W to 10000W. The UV LED...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!