| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Name | Urban Street Lights |
| Power | 200W |
| CCT | 3000K~5000K |
| CRI | 70/80/90 |
| Efficiency | 105~115lm/w |
| IP rating | IP67 |
| N.W. | 8.6kg |
| Dimension | 740*330*108 |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-SL17 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Led Street Lamp 100w 120w 150w 200w Led Light 5 Year Warranty Highway Light
Outdoor Lighting Ip66 Aluminum Housing 150w 200w 250w Lamp Retrofit Dimmable Led
Photocell 1-10v Dimmable Function 50w Smart Street Light
Photocell Motion Sensor Street Light 150W-180W For Smart City
Product Specification
| Packaging Details | Carton Packing | Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union | Name | Urban Street Lights |
| Power | 200W | CCT | 3000K~5000K |
| CRI | 70/80/90 | Efficiency | 105~115lm/w |
| IP rating | IP67 | N.W. | 8.6kg |
| Dimension | 740*330*108 | Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-SL17 | Place of Origin | China |
| High Light | Outdoor LED Urban Street Lights ,Urban Street Lights 200W ,LED Urban Light IP67 Waterproof | ||
Outdoor Urban LED Street Lights With Energy Efficiency Weather Durability
Product Description
This series of street lights adopts high-strength die-cast aluminum housing and has IP67 waterproof and dustproof rating, suitable for various harsh outdoor environments, such as municipal roads, industrial parks, ports and docks, highways, etc. The full series covers 60W, 100W, 150W, 200W, 250W, 300W power to meet the lighting needs of different scenes
Specification
| Model | VB-SL-200 |
| Power | 200W |
| Input voltage | AC100-227V 50/60Hz |
| LED chip | Customized3030 |
| CCT | 2700K~5000K |
| CRI | 70/80 |
| Efficiency | 105~115lm/w |
| Beam angle |
Type I/Type II/Type III/Type IV/Type V |
| IP rating | IP67 |
|
Ambient Temp.(°C) |
-40℃~50℃,20%~95% H.R |
|
Storage Temp.(°C) |
-40℃~75℃10%~80% H.R. |
| Lifetime | >50,000 hours |
| Body material | Die-casting Aluminum+ Optional PC |
| N.W | 8.6kg |
| Dimension | 740*330*108 |
Features
Application
The street light can be widely use in main roads, secondary roads, interal city roads, sidewalks roads, municipal squares highways, bicycle lanes lighting ect
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!