| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Name | Solar LED Street Light All In One |
| Power | 250W |
| Efficiency | 160~190lm/w |
| LED Chip | LED7070 |
| CCT | 3000K~5000K |
| CRI | >70 |
| G.W. | 8.0 |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-SL21 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Led Street Lamp 100w 120w 150w 200w Led Light 5 Year Warranty Highway Light
Outdoor Lighting Ip66 Aluminum Housing 150w 200w 250w Lamp Retrofit Dimmable Led
Photocell 1-10v Dimmable Function 50w Smart Street Light
Photocell Motion Sensor Street Light 150W-180W For Smart City
Product Specification
| Packaging Details | Carton Packing | Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union | Name | Solar LED Street Light All In One |
| Power | 250W | Efficiency | 160~190lm/w |
| LED Chip | LED7070 | CCT | 3000K~5000K |
| CRI | >70 | G.W. | 8.0 |
| Brand Name | Vbrite | Model Number | VB-SL21 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Solar LED Street Light All In One ,Solar Street Light 250W ,LED Solar Street Light 120W | ||
High Power Lens Luminaire Outdoor Ip65 Waterproof 60 120 Watt All In One Led Solar Street Light
Product Description
The VB-SL-21 7070 chip LED street light adopts advanced high-power LED technology, with a power range of 60W to 300W, and has a high IP66 protection level. It is designed for outdoor lighting scenes such as urban roads, highways, and industrial parks. The product integrates the advantages of high efficiency and energy saving, ultra-long life, and stable protection, and is an ideal choice for modern road lighting.
Specification
| Model | VB-SL21-250 |
| Power | 250W |
| Input Voltage | AC100-277V 50/60Hz |
| LED chip | LED7070 |
| CCT | 3000K~6000K |
| CRI | Ra>70 |
| Efficiency | 160~190lm/w |
| Lumen flux | 36000lm |
| IP rating | IP66 |
| Ambient Temp.(°C) | -35°C~50°C ,20%~90% RH |
| Storage Temp.(°C) | -20°C~60°C, 10%~90% RH |
| Lifetime | >50,000 hours |
| Body material | Die-cast Aluminum + Optical glass |
| Dimension | 690*315*118mm |
| Package | 705*330*150 |
| N.W. | 7.2±0.5 |
| G.W. | 8.0±0.5 |
Features
Application
This lighting can be widely use in highways, main roads, secondary roads, internal city roads, sidewalks, bicycle lanes lighting etc
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!