| Name | 100W Outdoor LED Flood Light |
| Power | 100W |
| LED chip | 2835LED |
| CCT | 3000K/4000K/5000K |
| CRI | 70/80 optional |
| Efficiency | 200LM/W |
| Material | Aluminum+Tempered glass |
| Package Size(mm) | 650X360X290(6pcs/ctn) |
| N.W.(6pcs) | 17.5KG |
| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-FL03 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
7070 Chip led flood light 600W outdoor waterproof LED sport light
Outdoor LED FloodLight IP65 400W 300W Waterproof LED Flood light
High Quality Flood Light 500W 1000W Stadium Projector Lighting
High Power LED Spotlight Outdoor 300W 400 Watt LED Stadium Lights Anti Glaring
Product Specification
| Name | 100W Outdoor LED Flood Light | Power | 100W |
| LED chip | 2835LED | CCT | 3000K/4000K/5000K |
| CRI | 70/80 optional | Efficiency | 200LM/W |
| Material | Aluminum+Tempered glass | Package Size(mm) | 650X360X290(6pcs/ctn) |
| N.W.(6pcs) | 17.5KG | Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day | Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite | Model Number | VB-FL03 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 100 Watt Outdoor LED Flood Light ,100W Outdoor LED Flood Light ,100w outdoor flood light | ||
Led Flood Light Manufacturer Led Flood Light 100w Led Floodlight
Product Description
100W LED Flood Light with powerful brightness, reliable performance, and low energy use. Perfect for factories, businesses, and wide outdoor areas
Specification
| Model | VB-FL14-100 |
| Power | 100W |
| Input voltage | AC220-240V 0~10V Dim |
| LED chip | 2835LED |
| CCT | 3000K/4000K/5000K |
| CRI | Ra>70/80 |
| Efficiency |
200LM/W |
| Beam angle | 120° |
| Lens Material | UV-resistant Polycarbonate |
| IP rating | IP66 |
|
Ambient Temp(°C) |
-40℃~50℃ |
| Lifetime | >50,000 hours |
| Body material | Aluminum+ Tempered glass |
| Dimension |
286*280*70mm |
|
Package Size(mm) |
650X360X290(6pcs/ctn) |
|
N.W.(6pcs) |
17.5 |
Features
Adjustable lux settings and time delay.
.
Application
This flood light can be widely use in warehouse, workshop,square,road, underpasses,car park, gas station etc.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!