| Name | Tennis Court LED Floodlights |
| Power | 400W |
| CCT | 3000K~5700K |
| CRI | Ra>70(>90potional) |
| Efficiency | 165~185lm/W |
| Beam angle | 75°X60° |
| IP rating | IP66 |
| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-FL07 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
7070 Chip led flood light 600W outdoor waterproof LED sport light
Outdoor LED FloodLight IP65 400W 300W Waterproof LED Flood light
High Quality Flood Light 500W 1000W Stadium Projector Lighting
High Power LED Spotlight Outdoor 300W 400 Watt LED Stadium Lights Anti Glaring
Product Specification
| Name | Tennis Court LED Floodlights | Power | 400W |
| CCT | 3000K~5700K | CRI | Ra>70(>90potional) |
| Efficiency | 165~185lm/W | Beam angle | 75°X60° |
| IP rating | IP66 | Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day | Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite | Model Number | VB-FL07 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Tennis Court LED Floodlights 400W ,Tennis Court LED Floodlights 540W ,Stadium LED FloodLight | ||
Product Description
This high-power LED floodlight uses 7070 high-brightness chips, with a power range of 50W-500W and IP66 waterproof and dustproof rating, and is designed for outdoor high-brightness lighting needs. It is suitable for squares, stadiums, docks, factories, warehouses, construction sites and other places, providing super-strong light, high-efficiency energy saving, and durable professional lighting solutions
Specification
|
Model
|
VB-FL01
|
||||||
|
Power
|
400W
|
||||||
|
Input voltage
|
AC100~277V
|
||||||
|
LED Chip
|
SMD7070
|
||||||
|
CCT
|
2700~6500K
|
||||||
|
CRI
|
Ra>70(>80.>90optional)
|
||||||
|
Efficacy
|
165~185lm/W
|
||||||
|
Lumen flux
|
66000~74000lm
|
||||||
| Lens | Glass Lens | ||||||
|
Beam angle
|
60°/90°
|
||||||
|
IP Rating
|
IP66
|
||||||
|
Working Temp(°C)
|
-40℃~50℃
|
||||||
|
Lifetime
|
>50,000 hours
|
||||||
|
Body material
|
die-cast aluminum
|
||||||
|
Dimension(mm)
|
596*297.5*107
|
||||||
|
Package Size(mm)
|
605*310*135
|
||||||
|
N.W.(per.pcs)
|
11kg
|
||||||
Application
This flood light can be widely use in warehouse, workshop, square, road, dock, fishing boat,gas station etc.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!