| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Name | 100W UFO LED High Bay Light |
| Power | 100W |
| Voltage | AC100~277V, 50/60Hz |
| CCT | 3000K~6000K |
| CRI | >70 |
| Beam angle | 60° , 90° |
| Efficiency | 160-195LM/W |
| THD | <20% |
| Product dimension | Φ320*166mm |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-U19 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
60W 300W UFO LED High Bay Light SMD2835 High Power LED Factory Lighting
Commercial LED Flood Light IP65 100W 150W 200W Energy Saving
150lm/w-210lm/w UFO High Bay Light 200W Industrial Warehouse LED Lighting
Dimmable LED High Mast Light 100W 240W Customized LED2835
Product Specification
| Packaging Details | Carton Packing | Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union | Name | 100W UFO LED High Bay Light |
| Power | 100W | Voltage | AC100~277V, 50/60Hz |
| CCT | 3000K~6000K | CRI | >70 |
| Beam angle | 60° , 90° | Efficiency | 160-195LM/W |
| THD | <20% | Product dimension | Φ320*166mm |
| Brand Name | Vbrite | Model Number | VB-U19 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 200 Watt UFO LED High Bay Light ,100W UFO LED High Bay Light ,210lm/W Commercial LED Warehouse Lights | ||
Ufo Led High Bay Light 100w 200w 210lm/W High Lumens Remote Sensor Warehouse High Bay Light
Product Description
VB-U19 LED high bay light with diamond appearance. It adopts SMD7070 chips with high efficiency(150lm/w-210lm/w).
Specification
|
Model |
VB-U19-100 |
||||
|
Power |
100W |
||||
|
Input voltage |
AC100~277V, 50/60Hz |
||||
|
LED chip |
SMD7070 |
||||
|
CCT |
3000K/4000K/5000K |
||||
|
CRI |
Ra>70Standard,Ra>80 optional |
||||
|
Light Efficiency |
160-195LM/W |
||||
|
Lumen Output |
16000-19500LM |
||||
|
Beam angle |
60° / 90° |
||||
|
IP rating |
IP65 |
||||
|
Power factor |
0.9 |
||||
|
THD |
<20% |
||||
|
Ambient Temp.(°C) |
-40°C ~ 50°C |
||||
|
Storage Temp.(°C) |
-40°C ~ 60°C |
||||
|
Dimension |
Φ320*166mm |
||||
Features
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!