| Name | 100W LED Street Light Module |
| Power | 100W |
| LED Chip | SMD7070(20PCS) |
| CCT | 2700K/3000K/4000K/5000K/6500K |
| CRI | >70 |
| Beam Type | 60°/90° |
| N.W. | 1.1kg |
| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-M29 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
High Brightness 5050 LED Light Chip , Outdoor LED Module Lights
IP66 Waterproof Aluminum LED Optical Lens 3030 LED Module Outdoor
Indoor Outdoor SMD3030 LED Light Module , IP66 LED Street Light Retrofit Kit
30W 40W Round LED Module 2700K-6000K For Garden Light
Product Specification
| Name | 100W LED Street Light Module | Power | 100W |
| LED Chip | SMD7070(20PCS) | CCT | 2700K/3000K/4000K/5000K/6500K |
| CRI | >70 | Beam Type | 60°/90° |
| N.W. | 1.1kg | Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day | Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Brand Name | Vbrite | Model Number | VB-M29 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 100W LED Street Light Module ,100 Watt LED Street Light Module ,LED Street Light Module 2700K | ||
High Luminous Efficacy Led Street Light Modules 100W
Product Description
VB-M29 LED module adopt high efficient 7070 chips and a strong aluminum casing for good heat dissipation. It’s ideal for roadways, sports fields, factories, and outdoor lighting like docks and gas stations. Bright, durable, and reliable.
Specification
|
Model |
VB-M29-100 |
|
Power |
100W |
|
voltage |
DC50-52V |
|
LED chip |
SMD7070(20PCS) |
|
CCT |
2700K/3000K/4000K/5000K/6500K |
|
RA |
Ra>70 |
|
Efficacy |
150~190LM/W |
|
Lumen flux (±5%) |
15000~19000LM |
|
Beam angle |
60°/90° |
|
IP rating |
IP68 |
|
Ambient Temp.(°C) |
-40℃~50℃ , 20%~90% H.R |
|
Storage Temp.(°C) |
-40℃~55℃10%~90% H.R. |
|
Lifetime |
>50,000 hours |
|
Body material |
die-cast aluminum |
|
Dimension |
298*100*68mm |
|
N.W.(per pcs) |
1.1g |
Advantage
IP68 protection rating with integrated potting process for more reliable waterproof performance.
Integrated matrix glass lens — eco-friendly, permanently non-aging, non-yellowing, easy to clean, heat-resistant, corrosion-resistant, salt-alkali resistant, and dustproof.
New snap-fit bonding structure for enhanced module reliability and safety.
6063 aluminum heat sink for efficient thermal management.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!