| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | To be negotiated |
| Delivery Time | 1-5pcs ,5 days . >20pcs ,To be negotiated |
| Packaging Details | Customized packaging etc. |
| Protect Feature | Totally Enclosed |
| Control Method | Electronic |
| Total Stroke | 50mm |
| Construction | Permanent Magnet |
| Peak Force | 2.1N |
| Size | 72× 42.6 × 33mm |
| Keywords | Rectangular Voice Coil Motors |
| Voltage | 11.3V |
| Weight of the coil | 15g |
| Speed | High Speed (rpm) |
| Type | Micro Motor |
| Brand Name | SUPT MOTION |
| Model Number | VCAS0002-0498-00A |
| Certification | CE, ISO9001,CCC |
| Place of Origin | China,Suzhou |
View Detail Information
Explore similar products
50mm Stroke Linear Motor Actuator High Positioning Accuracy Voice Coil Motor
6N Peak Force Linear Electric Actuator High Positioning Accuracy Voice Coil
Stroke Length 75mm Linear Motor Actuator Aluminum Alloy Linear Voice Coil Motor
High Frequency Linear Electric Motor Actuator Rectangular Type Actuator
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | To be negotiated |
| Delivery Time | 1-5pcs ,5 days . >20pcs ,To be negotiated | Packaging Details | Customized packaging etc. |
| Protect Feature | Totally Enclosed | Control Method | Electronic |
| Total Stroke | 50mm | Construction | Permanent Magnet |
| Peak Force | 2.1N | Size | 72× 42.6 × 33mm |
| Keywords | Rectangular Voice Coil Motors | Voltage | 11.3V |
| Weight of the coil | 15g | Speed | High Speed (rpm) |
| Type | Micro Motor | Brand Name | SUPT MOTION |
| Model Number | VCAS0002-0498-00A | Certification | CE, ISO9001,CCC |
| Place of Origin | China,Suzhou |
Peak Force:2.1N
Continuous Force @25℃: 1.3N
Total Stroke: 50mm
Max Voltage: 11.3 V
Back EMF Constant: 1.3V/m/s
Coil Weight: 15g
Dimensions (L×W×H): 72×42.6×33mm
| Product Model | Peak Force (N) |
Continuous Force at 25℃(N) |
Total Stroke (mm) |
Max Voltage (V) |
Back EMF Constant (V/m/s) |
Weight of the coil (g) |
Length (mm) |
Width (mm) |
Height (mm) |
| VCAS0002-0498-00A | 2.1 | 1.3 | 50 | 11.3 | 1.3 | 15 | 72 | 42.6 | 33 |
| VCAS0002-0747-00A | 2.1 | 1.3 | 74.7 | 11.3 | 1.3 | 15 | 100.5 | 42.6 | 37 |
| VCAS0006-0030-00A | 6.1 | 3.2 | 3 | 13.3 | 4.6 | 18.2 | 25.1 | 34.1 | 27 |
| VCAS0006-0099-00A | 6.1 | 3.2 | 10 | 13.7 | 4.6 | 18.2 | 33.5 | 34.1 | 26.9 |
| VCAS0013-0343-00A | 13 | 8 | 34.3 | 12.6 | 5.8 | 40 | 68.3 | 60 | 34.8 |
| VCAS0065-1000-00A | 65 | 22.4 | 100 | 28.7 | 9.7 | 135 | 170 | 59.6 | 81.9 |
VCAS0002-0498-00A:
| Parameter | value | Parameter | value |
| Model | VCAS0002-0498-00A | Peak thrust | 2.1N |
| Continuous Thrust (25°C) | 1.3N | Total stroke | 49.8mm |
| Maximum Voltage | 11.3V | Back-EMF constant | 1.3V/m/s |
| Length | 72mm | Width | 42.6mm |
| Height | 33mm | Coil Weight | 15g |
1.XY microscope stages
2.Laser alignment tables
3.Sensor positioning modules
4.Optical inspection scanning
| The main application of a voice coil motor: | ||||||||||
| 1.Semiconductor industry:Wiring, cutting, drilling, transportation systems, welding, robotics. | ||||||||||
| 2.Valve operation in the field:Type metering valves, pressure test systems, pneumatic valve chemistry injection system. | ||||||||||
| 3.Micro Machine industry:Feed systems, micro drilling, precision stamping. | ||||||||||
| 4.Vibration System:Shaking table, vibration platform. | ||||||||||
| 5.Medical field:Micro-injection system, respiratory equipment, testing equipment. | ||||||||||
| 6.Aviation Technology:Flight control system, pilot feedback system. | ||||||||||
| 7.Commercial use field:Computer cooling pump miniature camera auto focus system. | ||||||||||
| 8.Automation industry:Laser equipment, dispenser, test equipment, textile machinery. |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2005
Total Annual:
40-80
Employee Number:
30~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Suzhou Unite Precision Machinery Technology Co., Ltd.(Supt Motion) is a high-tech enterprise specializing in the design, manufacturing, and sales of voice coil actuator, linear motors, and precision linear motion platforms. The company produces high-quality and high-performance voice coil actuator, ... Suzhou Unite Precision Machinery Technology Co., Ltd.(Supt Motion) is a high-tech enterprise specializing in the design, manufacturing, and sales of voice coil actuator, linear motors, and precision linear motion platforms. The company produces high-quality and high-performance voice coil actuator, ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!