| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 1000PCS/Month |
| Delivery Time | 3~15 days after receive the deposit |
| Packaging Details | Wooden case |
| Item Name | Fruit and Vegetable Dicing Machine |
| Unit Size | 1270*1735*1460mm |
| OutPut | 2000~3000KG/Per Hour |
| Material | SUS 304 Stainless Steel |
| Dicing size | 3/4/5/6/8/10/12/15/18/20mm (option) |
| Voltage | 220V/380V |
| Power | 3HP |
| OEM&ODM | YES |
| Brand Name | JiuYing |
| Model Number | TJ-1800 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | GuangZhou China |
View Detail Information
Explore similar products
Electric Fruit and Vegetable Dicer Machine Commercial Taro Dicer 500~800 KG/H
Size 18 / 20mm Commercial Potato Dicer Machine With 3D Cutting Effect
Kitchen Chilli Onion Dicer Machine With 2000~3000KG/H Capacity
Multifunctional Industrial Commercial 18mm Fruit Cube Cutter Machine
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 1000PCS/Month |
| Delivery Time | 3~15 days after receive the deposit | Packaging Details | Wooden case |
| Item Name | Fruit and Vegetable Dicing Machine | Unit Size | 1270*1735*1460mm |
| OutPut | 2000~3000KG/Per Hour | Material | SUS 304 Stainless Steel |
| Dicing size | 3/4/5/6/8/10/12/15/18/20mm (option) | Voltage | 220V/380V |
| Power | 3HP | OEM&ODM | YES |
| Brand Name | JiuYing | Model Number | TJ-1800 |
| Certification | CE | Place of Origin | GuangZhou China |
| High Light | commercial vegetable dicer machine ,veg cutting machine | ||
Function
1. It can cut carrot, potato, taro, fruit, onion, mango, pineapple, apple, ham, pawpaw, bamboo shoot into small cubes.
2. The machine frame is made of SUS304 stainless steel, corrosion resistance.
3. There is a micro switch on the feed inlet to ensure the safety of operation.
4. The speed of cutting is fast, which can be equivalent to 25 people's workload.
5. It is widly use in central kitchen, supermarket, restaurant, food processing plant, frozen food company etc.
Product Specification
| Item | Fruit and Vegetable dicing machine |
| Model | TJ-1500 |
| Material | 304 stainless steel |
| Dimension | 1270*1735*1460mm |
| Power | 3HP |
| Weight | 280KG |
| Production Capacity | 2000-3000kg/h |
| Packing | Standard Export package By Wooden case |
Company Introduction
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2012
Total Annual:
5000000-8000000
Employee Number:
200~250
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiuying Food Machinery Co.,Ltd is a high and new technology enterprise which integrates with scientific research, design, manufacture, sales, and maintenance. Located in GuangZhou China. Our company mainly engaged in the Vegetable and Meat Cutting series and various production lines for differe... Jiuying Food Machinery Co.,Ltd is a high and new technology enterprise which integrates with scientific research, design, manufacture, sales, and maintenance. Located in GuangZhou China. Our company mainly engaged in the Vegetable and Meat Cutting series and various production lines for differe...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!