| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 3000pcs/month |
| Delivery Time | 3~15 days after receive the payment. |
| Packaging Details | Wooden case |
| Item Name | Meat Slicer and Stripper |
| Unit Size | 605*445*960mm |
| Packing Size | 705*545*1160mm |
| Cutting Size | Above 3mm |
| Capacity | 500-800KG/H |
| Power | 1.5 KW |
| Voltage | 380V |
| N.W. | 125KG |
| Brand Name | JiuYing |
| Model Number | JYR-10B |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
PLC Industrial Meat Slicer Fish Bacon Ham Cutting Machine
200pcs / Min Fish Slicer Machine Commercial Cutting Size 1-32mm
Stainless Steel Commercial Fish Meat Slicer With Bone Cutting
4800 pcs / h Stainless steel Frozen Meat Cutting Machine / Frozen Meat Slicers
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 3000pcs/month |
| Delivery Time | 3~15 days after receive the payment. | Packaging Details | Wooden case |
| Item Name | Meat Slicer and Stripper | Unit Size | 605*445*960mm |
| Packing Size | 705*545*1160mm | Cutting Size | Above 3mm |
| Capacity | 500-800KG/H | Power | 1.5 KW |
| Voltage | 380V | N.W. | 125KG |
| Brand Name | JiuYing | Model Number | JYR-10B |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA |
| High Light | automatic meat slicer ,meat cutting machine | ||
JYR-10B Industrial Meat Slicer Beef Chicken Breast Stripper Cutting Machine
Introduction:
This machine is mainly used to cut fresh meat into sliced meat, shredded meat or diced meat, with custom
made size. It’s made of stainless steel, hygienic, easy to clean and operate, high capacity.
1) Good at the fresh meat cutter or slice and stripe , easy and safety operation and cleaning and maintenance.
2) Suitable for food processing factory .
3) Can cut meat once into strip .
4) The fresh meat cutter machine can be approved with CE certification .
Features:
|
1. Pork, beef, mutton, jellyfish, chicken, squid, ham, pickles,fungus, mushroom and vegetable are available to be sliced. |
| 2. With high output, best apply for steak, pork chop and bacon. |
| 3. Available to cut to slice, and cut third time to dice. |
| 4. Stainless Steel Meat Cutter Price |
Specification
| Model | JYR-10B Cutting Machine |
| Dimension | 605*445*960mm |
| Inlet Size | 200*120mm |
| Capacity | 800kg/h |
| Power | 1500W |
| Cutting Size | 3~15mm |
| Voltage | 220V380V |
| Net Weight | 125KG |
| Material | SUS 304 Stainless Steel |
![]()
Feature
| (1) Wide application, Simple structrue and easily operation |
| (2) The cutting thickness can be adjusted by changing knife set |
| (3) It can cutting into strips once time,if disassemble one knife,it can cutting into slice. |
| (4) Corrosion resistance,longer service life. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2012
Total Annual:
5000000-8000000
Employee Number:
200~250
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiuying Food Machinery Co.,Ltd is a high and new technology enterprise which integrates with scientific research, design, manufacture, sales, and maintenance. Located in GuangZhou China. Our company mainly engaged in the Vegetable and Meat Cutting series and various production lines for differe... Jiuying Food Machinery Co.,Ltd is a high and new technology enterprise which integrates with scientific research, design, manufacture, sales, and maintenance. Located in GuangZhou China. Our company mainly engaged in the Vegetable and Meat Cutting series and various production lines for differe...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!