| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10PCS/Month |
| Delivery Time | 3~15 days after receive the deposit |
| Packaging Details | Wooden case |
| Item Name | Papaya Dicer Machine |
| Dimension | 1750*1250*1600mm |
| Capacity | 2~3T/Per Hour |
| Material | SUS 304 Stainless Steel |
| Dicing size | 3/4/5/6/8/10/12/15/18/20/25mm (option) |
| Voltage | 380V/50Hz/ 3 phase |
| Frequency | 50/60Hz |
| 220V/60HZ/3P | Customized |
| Cutting Shape | Dice and Strips |
| Brand Name | JiuYing |
| Model Number | TJ-1500D |
| Certification | CE |
| Place of Origin | GuangZhou China |
View Detail Information
Explore similar products
Air Pressure Bubble Ozone Fruit Processing Equipment 4.85KW / Vegetable Washing
Fruit Cube Vegetable Processing Equiment , 304 Stainless Steel Potato Dicer
220 V Fruit Processing Equipment / Sweet Taro Potato Chip Making Machine
110V Fruit Processing Equipment Plantian Banana Cutter For Canteen , Factory
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 10PCS/Month |
| Delivery Time | 3~15 days after receive the deposit | Packaging Details | Wooden case |
| Item Name | Papaya Dicer Machine | Dimension | 1750*1250*1600mm |
| Capacity | 2~3T/Per Hour | Material | SUS 304 Stainless Steel |
| Dicing size | 3/4/5/6/8/10/12/15/18/20/25mm (option) | Voltage | 380V/50Hz/ 3 phase |
| Frequency | 50/60Hz | 220V/60HZ/3P | Customized |
| Cutting Shape | Dice and Strips | Brand Name | JiuYing |
| Model Number | TJ-1500D | Certification | CE |
| Place of Origin | GuangZhou China | ||
| High Light | 1000 KG/H Papaya Dicer Machine ,8mm Apple Dicer Machine | ||
Function: Various leafy vegetables like chinese cabbage / cabbage / celery, root vegetables: radish / taro / potato / potato / onion / ginger / pumpkin/ winter melon, fruit like mango, papaya, apple, pineapple etc.
Application: Widely used in fruit and vegetable processing plants, central kitchens, catering chain distribution centers, and canteens of institutions.
![]()
Feature:
1. The cutter head is easy to clean and replace, operation is simple;
2. Cutting speed can be adjusted through electric control panel;
3. Larger capacity, if dicing size below 10mm, the capacity can reach 4T/H;
4. Inlet and outlet size is big, it can connected to the automatic vegetable processing line;
5. 3 dimension cutting effect, smoothly cutting surface with minimum product loss, reduce waste rate;
6. All made by sus 304 stainless steel, durable and anti-corrision.
TJ-1500D Specification
| Item | Root Vegetable Dicing Machine | |
| Model | TJ-1500 | TJ-1500D |
| Material | SUS 304 stainless steel | SUS 304 stainless steel |
| Dimension | 1270LX1735WX1460Hmm | 1750*1250*1600mm |
| Power | 1.5KW | 1.5KW |
| Weight | 280KG | 285KG |
| Production Capacity | 2000-3000kg/h | 2000-3000kg/h |
| Packing | Standard Export package By Wooden case | Standard Export package By Wooden case |
![]()
Questions and Answer
Q: What materials does the vegetable cubing machine can cut?
A: Root Veg (poato, carrot, onion, parsnip etc.) & fruit (pineapple, mango, apple, kiwi etc.) & leaf (cabbage) etc.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2012
Total Annual:
5000000-8000000
Employee Number:
200~250
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiuying Food Machinery Co.,Ltd is a high and new technology enterprise which integrates with scientific research, design, manufacture, sales, and maintenance. Located in GuangZhou China. Our company mainly engaged in the Vegetable and Meat Cutting series and various production lines for differe... Jiuying Food Machinery Co.,Ltd is a high and new technology enterprise which integrates with scientific research, design, manufacture, sales, and maintenance. Located in GuangZhou China. Our company mainly engaged in the Vegetable and Meat Cutting series and various production lines for differe...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!