| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 10PCS/Month |
| Delivery Time | 3~15 days |
| Packaging Details | Standard export packaging by wooden case. |
| Item | Chicken meat cutting machine |
| Dimension | 2000*850*1250mm |
| Power | 1.5kw |
| Voltage | 380V/3P |
| 220V/3P | Customized |
| Color | SS Color |
| Conveyor Width | 500mm |
| OEM | Yes |
| ODM | Yes |
| Material | SUS 304SS |
| Feeding Inlet | W500*H75mm |
| Capacity | 600-1000kg/h |
| Brand Name | Jiu Ying |
| Model Number | JYR-309D |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Guangzhou,China |
View Detail Information
Explore similar products
Energy Saving Frozen Meat Cheese Cutter Slicer Adjustable Cutting Size
200pcs / Min Meat Processing Machine Automatic Frozen Meat Slicer With Gentle
Customized Fully Automatic Bone-Sawing Machine Meat Cutter Slicer Pork Slicing
Customized Frozen Beef Block Slicing Chicken Chuck Cutting Machine With 8 Pcs
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Supply Ability | 10PCS/Month |
| Delivery Time | 3~15 days | Packaging Details | Standard export packaging by wooden case. |
| Item | Chicken meat cutting machine | Dimension | 2000*850*1250mm |
| Power | 1.5kw | Voltage | 380V/3P |
| 220V/3P | Customized | Color | SS Color |
| Conveyor Width | 500mm | OEM | Yes |
| ODM | Yes | Material | SUS 304SS |
| Feeding Inlet | W500*H75mm | Capacity | 600-1000kg/h |
| Brand Name | Jiu Ying | Model Number | JYR-309D |
| Certification | CE | Place of Origin | Guangzhou,China |
| High Light | Automatic Cutting Meat Products Processing Machine ,Meat Slicing And Dicing Machine | ||
Chicken Meat Cutting Machine Dried Beef Cutter Biltong Slicer
Display:
![]()
Application:
Used to cut fresh or frozen chicken, duck, fish, pork belly into strips and cubes, widely use in meat or fish processing plant, frozen food brand, supermarket etc.
Technical Parameters:
| Model | JYR-309D |
| Dimension | 2000*850*1250mm |
| Feeding Inlet Size | W500*H75mm |
| Capacity | 600~1000kg/h |
| Power | 1.5KW |
| Voltage | 380V/50Hz/3P |
| N.W.: | 125KG |
| G.W.: | 150KG |
More Details:
Main Benefits:
FAQ:
1. Why choose our JIUYING FOOD MACHINERY?
--We have 10 years of production and development experience, High quailty products, quality service, good reputation become the elements of the company.
2. What kind of packing box?
--Generally, we pack our machines in plywood packing. If you have legally registered patent, we can pack the goods in your branded boxes after getting your authorization letters.
3. How should I do if we meet some trouble while operating?
--Our professional solution and video will send to you immediately. And we can provide door-to-door service is necessary.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2012
Total Annual:
5000000-8000000
Employee Number:
200~250
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiuying Food Machinery Co.,Ltd is a high and new technology enterprise which integrates with scientific research, design, manufacture, sales, and maintenance. Located in GuangZhou China. Our company mainly engaged in the Vegetable and Meat Cutting series and various production lines for differe... Jiuying Food Machinery Co.,Ltd is a high and new technology enterprise which integrates with scientific research, design, manufacture, sales, and maintenance. Located in GuangZhou China. Our company mainly engaged in the Vegetable and Meat Cutting series and various production lines for differe...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!