| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 20 |
| Packaging Details | WOODEN CASE/CARTOON |
| Number of Cylinders | 5 |
| Refrigerant Type | R404a |
| Theoretical Displacement | 138 ml/r |
| Voltage Compatibility | 12V & 24V |
| Max Speed | 7000 r/min |
| Continuous Speed | 6000 r/min |
| Brand Name | GUANGYU |
| Model Number | 5S14 |
| Certification | CE/ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Cooler Spare Parts Refrigeration System Hoses and Fittings for Temperature Range
Refrigerator Parts Shock Absorber Tube For Cold Chain Transportation Parts
Refrigerator Parts Speed / Start-stop Solenoid Valve For Cold Chain Transportati
Refrigerator Parts Air Switch For Cold Chain Transportation Parts 12-01039-08
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T | Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 20 | Packaging Details | WOODEN CASE/CARTOON |
| Number of Cylinders | 5 | Refrigerant Type | R404a |
| Theoretical Displacement | 138 ml/r | Voltage Compatibility | 12V & 24V |
| Max Speed | 7000 r/min | Continuous Speed | 6000 r/min |
| Brand Name | GUANGYU | Model Number | 5S14 |
| Certification | CE/ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | R404a refrigeration compressor 138 ml/r ,12V 24V refrigerated truck compressor ,5-cylinder compressor 7000 r/min | ||
The 5S14 compressor features a 138 ml/r theoretical displacement, delivering up to 5000 kcal of cooling capacity. It is specifically designed to meet the demands of large-space refrigeration, cold chain logistics, and heavy-duty vehicle air conditioning systems.
Compatible with a wide range of heavy-duty vehicles, including refrigerated trucks, vans, excavators, and harvesters. It supports both 12V and 24V electrical systems, making it a universal solution for diverse vehicle fleets and cold chain equipment.
With a maximum speed of 7000 r/min and continuous working speed of 6000 r/min, this compressor maintains stable performance even under prolonged high-load operation, minimizing downtime and ensuring consistent cooling.
Constructed with a sturdy aluminum/iron housing, the 5S14 compressor offers exceptional durability and resistance to wear and tear. It is ideal for the aftermarket and vehicle modification applications, providing long-lasting performance in harsh operating environments.
Designed to support 4-zone air conditioning systems (as used in models like Peugeot 508), it enables independent temperature control for front and rear compartments, enhancing passenger comfort and operational flexibility in commercial and passenger vehicles.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | 5S14 |
| Number of Cylinders | 5 |
| Refrigerant | R404a |
| Lubricant Oil | POE-68 |
| Theoretical Displacement | 138 ml/r |
| Oil Charge | 150 mL |
| Voltage Compatibility | 12V & 24V |
| Max Speed | 7000 r/min |
| Continuous Working Speed | 6000 r/min |
| Speed (r/min) | Cooling Capacity (kW) | Input Power (kW) | COP (Energy Efficiency Ratio) | Volumetric Efficiency (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1000 | 1.859 | 1.936 | 0.96 | 50.47 |
| 1500 | 2.795 | 2.496 | 1.12 | 50.59 |
| 2000 | 3.811 | 3.285 | 1.16 | 51.73 |
| 2500 | 4.518 | 4.610 | 0.98 | 49.06 |
| 3000 | 5.156 | 6.066 | 0.85 | 46.66 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
400000-600000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Sichuan Yinhuasheng Technology Co., Ltd. is a wholly-owned company specializing in R&D, production, and sales of transport refrigeration systems. The company always adheres to the product strategy of "high efficiency, energy saving, and environmental protection" and the technical marketing ... Sichuan Yinhuasheng Technology Co., Ltd. is a wholly-owned company specializing in R&D, production, and sales of transport refrigeration systems. The company always adheres to the product strategy of "high efficiency, energy saving, and environmental protection" and the technical marketing ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!