| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 20 |
| Packaging Details | WOODEN CASE/CARTOON |
| Applicable Temperature | -25°C To +25°C |
| Cooling Capacity | 0℃/+30℃: 9980 W, -18℃/+30℃: 5780 W |
| Compressor Model | JS32 |
| Refrigerant | R404a |
| Refrigerant Charge | 4.2KG |
| Weight | Evaporator: 41.5 KG, Condenser: 63 KG |
| Brand Name | YINHUASHENG |
| Model Number | HT-1280 |
| Certification | CE/ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Lorry Refrigeration Unit Cold Chain Transportatio Installation R134a Refrigerant
HT-1390 Non-independent Engine Drive Refrigeration Unit for ≤60m³ Refrigerated
HT-580MB Direct Engine Driven Refrigeration Unit with R404A Refrigerant for 19m³
HT-380 Truck Refrigeration Unit with ≤14m³ Box Volume R404a Refrigerant Non
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T | Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 20 | Packaging Details | WOODEN CASE/CARTOON |
| Applicable Temperature | -25°C To +25°C | Cooling Capacity | 0℃/+30℃: 9980 W, -18℃/+30℃: 5780 W |
| Compressor Model | JS32 | Refrigerant | R404a |
| Refrigerant Charge | 4.2KG | Weight | Evaporator: 41.5 KG, Condenser: 63 KG |
| Brand Name | YINHUASHENG | Model Number | HT-1280 |
| Certification | CE/ISO | Place of Origin | CHINA |
| High Light | HT-1280 R404a vehicle refrigeration unit ,direct drive cold chain transport unit ,lorry refrigeration unit for 46-55m³ | ||
The HT1280 Cold Chain Vehicle Refrigeration Unit is specifically designed for refrigerated trucks with 46-55m³ capacity, providing reliable temperature control for various temperature-sensitive goods during transport.
| Item | Details |
|---|---|
| Unit Model | HT-1280 |
| Applicable Temperature | -25°C To +25°C |
| Box Volume | 46-55m³ |
| Cooling Capacity (W) | 0℃/+30℃: 9980 W -18℃/+30℃: 5780 W |
| Compressor | Model: JS32 CC: 313 CC Lubricating Oil: PAG 68 |
| Evaporator | Material: Inner grooved copper tube Number of Fans: 3 PCS |
| Condenser | Material: Parallel flow condenser Number of Fans: 4 PCS |
| Refrigerant | R404a |
| Refrigerant Charge | 4.2KG |
| Box Temperature Adjustment | Electronic digital display |
| Safety Protect | High and low pressure switch |
| Defrosting | Hot gas defrost automatically |
| Weight | Evaporator: 41.5 KG Condenser: 63 KG |
| Dimensions | Evaporator: 1480*600*350 (mm) Condenser: 2130*385*360 (mm) |
| Drive Model | Non-independent engine driven |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
400000-600000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Sichuan Yinhuasheng Technology Co., Ltd. is a wholly-owned company specializing in R&D, production, and sales of transport refrigeration systems. The company always adheres to the product strategy of "high efficiency, energy saving, and environmental protection" and the technical marketing ... Sichuan Yinhuasheng Technology Co., Ltd. is a wholly-owned company specializing in R&D, production, and sales of transport refrigeration systems. The company always adheres to the product strategy of "high efficiency, energy saving, and environmental protection" and the technical marketing ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!