China BJV130E-377 Vibroflot Pile Driver Device For Soft Ground Improvement
  1. China BJV130E-377 Vibroflot Pile Driver Device For Soft Ground Improvement
  2. China BJV130E-377 Vibroflot Pile Driver Device For Soft Ground Improvement
  3. China BJV130E-377 Vibroflot Pile Driver Device For Soft Ground Improvement
BJV130E-377 Vibroflot Pile Driver Device For Soft Ground Improvement
  1. MOQ: 1 set
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C、T/T
Supply Ability 600 set/years
Delivery Time 20-45days
Packaging Details wooden case、wooden pallet
Rated current 255 A
Power 130 kW
Outer diameters 377 mm
Vibration force 195 KN
Warranty 1 Year Or 2000 Hours
Condition New
Brand Name BVEM
Model Number BJV130E-377
Certification CE、ISO 9001:2000、ISO 9001:2008
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C、T/T Supply Ability 600 set/years
Delivery Time 20-45days Packaging Details wooden case、wooden pallet
Rated current 255 A Power 130 kW
Outer diameters 377 mm Vibration force 195 KN
Warranty 1 Year Or 2000 Hours Condition New
Brand Name BVEM Model Number BJV130E-377
Certification CE、ISO 9001:2000、ISO 9001:2008 Place of Origin China
BVEM Top Feed Vibroflot Spec.
Type BJV130E-377 BJV130E-426 BJV150E-426 BJV180E-426
Power/kW 130 130 150 180
Rotation speed/rpm 1450-1800 1450 1450 1450
Amplitude (at Tip)/mm 19 17.2 18.9 18.9
Centrifugal force/kN 180-276 208 276 276
Weight /kg 1900 2320 2516 2586
Diameter/mm 377 426 426 426
Length/mm 3355 2963 3023 3100
Diameter of the work pile/mm (800-1200) (800-1200) (800-1200) (1000-1500)
On October 8-10, 2022, our team visited the construction site in Abu Dhabi, United Arab Emirates. Nearly ten sets of 180kW equipment produced by our company are working in order, which has been unanimously recognized by customers.