| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 1000pcs/months |
| Delivery Time | 60days |
| Packaging Details | cartons |
| Product name | Vertiv GXT5 UPS |
| Power level | 750VA - 3000VA |
| Technology | 230 VAC |
| Product type | Tower UPS/Rack-mounted UPS |
| Input Voltage | 230 VAC |
| Rated Frequency | 50 Hz / 60 Hz |
| Frequency Range | 40-70Hz; Auto Sensing |
| Output Voltage | 200/208/220/230/240 VAC |
| Rated frequency | 50-60Hz |
| Waveform | Sine wave |
| Battery Type | Valve-regulated,non-spillable, lead acid |
| Rated Voltage | 36 Vdc, 48 Vdc, 72 Vdc |
| Charger Current | Nominal 2.2 A; Maximum 8 A |
| Operating Temperature | Full power up to 40 ºC (up to 50 ºC with derating) |
| Storage Temperature, °C | - 15 to + 40 |
| Relative Humidity | 0 to 95% non-condensing |
| Operating Elevation | Up to 3,000 m at 25°C without derating |
| Audible Noise | 46 dB |
| Safety | UL-1788 ,C-UL listed, IEC 62040-1 2 EN 62040-1 |
| RFI/EMI | CISPR22 Class A (RFI) / FCC Part 15 (Class A) |
| Transportation | ISTA Procedure 1A |
| Brand Name | Vertiv |
| Model Number | Vertiv GXT5 UPS |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Vertiv Liebert GXT5 UPS 5kVA 230V GXT5-5000IRT5UXLE Online UPS Double Conversion
Vertiv Liebert GXT5-750IRT2UXL 750VA 750W Online Rack Tower UPS
Compact Vertiv GXT 2000W 2000VA Online UPS GXT5-2000IRT2UXL
Intelligent Vertiv GTX5 UPS 750VA 1000VA 1500VA 2000VA 3000VA
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 1000pcs/months |
| Delivery Time | 60days | Packaging Details | cartons |
| Product name | Vertiv GXT5 UPS | Power level | 750VA - 3000VA |
| Technology | 230 VAC | Product type | Tower UPS/Rack-mounted UPS |
| Input Voltage | 230 VAC | Rated Frequency | 50 Hz / 60 Hz |
| Frequency Range | 40-70Hz; Auto Sensing | Output Voltage | 200/208/220/230/240 VAC |
| Rated frequency | 50-60Hz | Waveform | Sine wave |
| Battery Type | Valve-regulated,non-spillable, lead acid | Rated Voltage | 36 Vdc, 48 Vdc, 72 Vdc |
| Charger Current | Nominal 2.2 A; Maximum 8 A | Operating Temperature | Full power up to 40 ºC (up to 50 ºC with derating) |
| Storage Temperature, °C | - 15 to + 40 | Relative Humidity | 0 to 95% non-condensing |
| Operating Elevation | Up to 3,000 m at 25°C without derating | Audible Noise | 46 dB |
| Safety | UL-1788 ,C-UL listed, IEC 62040-1 2 EN 62040-1 | RFI/EMI | CISPR22 Class A (RFI) / FCC Part 15 (Class A) |
| Transportation | ISTA Procedure 1A | Brand Name | Vertiv |
| Model Number | Vertiv GXT5 UPS | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Vertiv Liebert GXT5 1000VA ,1000W On Line Double Conversion UPS ,GXT5-1000IRT2UXL | ||
Vertiv Liebert GXT5 1000VA/1000W Double Conversion Online UPS GXT5-1000IRT2UXL
The Liebert® GXT5™ UPS is a single phase, online double conversion UPS solution which offers premium power outage protection and continuous power conditioning in a compact and flexible deployment system. The new Liebert® GXT5™ from Vertiv™ is an advanced version of the widely-regarded GXT UPS Series. GXT5 is ideally suited to protect critical infrastructure in both centralized and edge network applications.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent
Year Established:
2006
Total Annual:
10 Million-50 Million
Employee Number:
1000~2000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Vesion Tech Co., Ltd. is a high-tech enterprise headquartered in Shenzhen's Futong Haizhi Technology Park, with integrated R&D and sales centers. Focus on power management, thermal management and lithium battery energy storage solutions. Our associate factory's 18,630-square-meter automated pro... Vesion Tech Co., Ltd. is a high-tech enterprise headquartered in Shenzhen's Futong Haizhi Technology Park, with integrated R&D and sales centers. Focus on power management, thermal management and lithium battery energy storage solutions. Our associate factory's 18,630-square-meter automated pro...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!