| Chargeable | Yes |
| Application | Uninterruptible Power Supplies, UPS, Electric Power Systems |
| Battery Size | 12V 100Ah |
| Battery Type | VRLA |
| Weight | 28.5kg, 28.5kg |
| Storage Type | 25℃ |
| Electric Energy | 1200 Wh |
| Model NO. | BB Battery BC100-12 |
| Nominal Voltage | 12V |
| Electrolyte | Acid |
| Rechargeable | Chargeable |
| HS Code | 8504402000 |
| Size (L*W*H) | 329mm*172mm*238mm |
| Shape | Square Battery |
| Terminal | B3 (Fitting M6 bolt & nut) I2 is optional |
| Container Material | ABS |
| Brand Name | BB Battery |
| Model Number | BB Battery BC100-12 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Chargeable | Yes | Application | Uninterruptible Power Supplies, UPS, Electric Power Systems |
| Battery Size | 12V 100Ah | Battery Type | VRLA |
| Weight | 28.5kg, 28.5kg | Storage Type | 25℃ |
| Electric Energy | 1200 Wh | Model NO. | BB Battery BC100-12 |
| Nominal Voltage | 12V | Electrolyte | Acid |
| Rechargeable | Chargeable | HS Code | 8504402000 |
| Size (L*W*H) | 329mm*172mm*238mm | Shape | Square Battery |
| Terminal | B3 (Fitting M6 bolt & nut) I2 is optional | Container Material | ABS |
| Brand Name | BB Battery | Model Number | BB Battery BC100-12 |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | 12V VRLA Battery ,100Ah VRLA Battery ,12V 100Ah VRLA Battery | ||
Chargeable | Yes |
Application | Uninterruptible Power Supplies, UPS, Electric Power Systems |
Brand Name | BB Battery |
Model Number | BB Battery BC100-12 |
Electric Energy | 1200Wh |
Battery Size | 12V 100Ah |
Battery Type | VRLA |
Place of Origin | Guangdong, China |
Weight | 28.5kg |
Storage Type | 25℃ |
Model NO. | BB Battery BC100-12 |
Nominal Voltage | 12V |
Electrolyte | Acid |
Rechargeable | Chargeable |
HS Code | 8504402000 |
Size (L*W*H) | 329mm*172mm*238mm |
Weight | 28.5kg |
Shape | Square Battery |
Terminal | B3 (Fitting M6 bolt & nut) I2 is optional |
Container Material | ABS |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent
Year Established:
2006
Total Annual:
10 Million-50 Million
Employee Number:
1000~2000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Vesion Tech Co., Ltd. is a high-tech enterprise headquartered in Shenzhen's Futong Haizhi Technology Park, with integrated R&D and sales centers. Focus on power management, thermal management and lithium battery energy storage solutions. Our associate factory's 18,630-square-meter automated pro... Vesion Tech Co., Ltd. is a high-tech enterprise headquartered in Shenzhen's Futong Haizhi Technology Park, with integrated R&D and sales centers. Focus on power management, thermal management and lithium battery energy storage solutions. Our associate factory's 18,630-square-meter automated pro...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!