| Payment Terms | T/T in advanced |
| Supply Ability | 20 sets/ month |
| Delivery Time | 20 work days |
| Packaging Details | plywood |
| Magnification | 32X~206X |
| Objective | 0.7X~4.5X |
| Z-axis Travel | 100mm |
| Parameters | AC90~240V |
| Dimension | 310x285x500mm |
| Weight | 6KG |
| Brand Name | Sinowon |
| Model Number | VM-500 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Donguan China |
View Detail Information
Explore similar products
High Definition Video Microscopes With Working Distance 85mm
High Definition Video Microscope System With Coarse And Fine Adjustment Elevator
45° Oblique Viewing 3D Digital Stereo Zoom Microscope With Resolution 1.3M 1280×
Video Microscope System Optional Multi-function Software USB Camera
Product Specification
| Payment Terms | T/T in advanced | Supply Ability | 20 sets/ month |
| Delivery Time | 20 work days | Packaging Details | plywood |
| Magnification | 32X~206X | Objective | 0.7X~4.5X |
| Z-axis Travel | 100mm | Parameters | AC90~240V |
| Dimension | 310x285x500mm | Weight | 6KG |
| Brand Name | Sinowon | Model Number | VM-500 |
| Certification | CE | Place of Origin | Donguan China |
| High Light | Video Microscopes , stereo microscope images | ||
Full HD /VGA Integrate Camera Image Storage Auto Focus Video Microscope
Application:
Incoming inspection, production inspection, material research, PCB and SMT inspection analysis, printing, textile inspection, biological anatomy, medical testing and other fields.
Product Characteristics:
Technical Specification:
| Product Name | Auto Focus Video Microscope |
| Model | VM-500 |
| Code# | 451-450 |
| Electronic Magnification | 32X~206X( VGA 4:3 21”Monitor;) |
| Optical Objective | 0.7X~4.5X Horizontal Zoom Lens |
| Zoom ratio:6.5:1 | |
| 0.5X C-mount Camera Adapter | |
| Camera Parameters | 2 million pixel (1920*1080) |
| Image Size:1/2.86” | |
| Frames Per Second:30fps | |
| Camera Function | Auto Focus |
| Cross Line | |
| Photograph and Video Record | |
| Output: HDMI | |
| White Balance; Brightness Control; Digital Noise Reduction | |
| Illumination | Surface: Adjustable LED Surface Illumination |
| Ring Fiber Illumination Optional | |
| Microscope Stand | Z-axis Travel: 100mm |
| Coarse Lifting System | |
| Electrical Parameters | AC90~240V;50~60HZ |
| Dimension | 310*285*500 mm |
| Weight | 6Kg |
Accessories:
| Product Name | Specification |
| Microscope Main Body | VM-500 |
| Power Adapter | DC5V(Camera),DC12V(Illumination) |
| Monitor | Optional 4:3 21.5” |
| Operation Manual/Warranty Card/Certificate/Packing list | VM-500 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2005
Total Annual:
8000000-10000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Active Member
Founded in 2010, we Sinowon Innovation Metrology Manufacture Limited devote ourselves to material testing with quality from start to finish. Integrated with brilliant Research & Development talents, and productive stuff, SINOWON team comes to a formation full of ambition as w... Founded in 2010, we Sinowon Innovation Metrology Manufacture Limited devote ourselves to material testing with quality from start to finish. Integrated with brilliant Research & Development talents, and productive stuff, SINOWON team comes to a formation full of ambition as w...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!