| Screen Type | LED |
| Size Range | 6"-72" |
| Brightness | 8000cd/m2 |
| LED Chip | Epistar chip |
| Display Colors | Red, amber, green, blue or white |
| Brightness Control | Auto-dimming by sensor |
| Display Dimming | Over 8 levels of automatic intensity adjustment |
| System Connectivity | 3G/RF/TCP/IP |
| Viewing Angle | Horizontal:110° Vertical:40° |
| Working Temperature | -20~60°C |
| Housing Material | Cold rolled steel cabinet |
| Waterproof Rate | IP 65 |
| LEDs Life Expectancy | 100,000 hours(11+years) |
| Visibility Range | 50m~430m(Depends on the size) |
| Control Voltage | DC12V |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | 88.88 |
| Brand Name | Glare-LED |
View Detail Information
Explore similar products
Digit Height 8"-32" Iron Casing Material 24-inch LED Display Board for Gas
8"-32" Digit Height Gas Station Display Electronic Sign Board for Outdoor LED
Front or Rear Access Gas Station Display Electronic Sign Board with 8"-32" Digit
Gas Station Sign Board 24-inch LED Display with Brightness Control and
Product Specification
| Screen Type | LED | Size Range | 6"-72" |
| Brightness | 8000cd/m2 | LED Chip | Epistar chip |
| Display Colors | Red, amber, green, blue or white | Brightness Control | Auto-dimming by sensor |
| Display Dimming | Over 8 levels of automatic intensity adjustment | System Connectivity | 3G/RF/TCP/IP |
| Viewing Angle | Horizontal:110° Vertical:40° | Working Temperature | -20~60°C |
| Housing Material | Cold rolled steel cabinet | Waterproof Rate | IP 65 |
| LEDs Life Expectancy | 100,000 hours(11+years) | Visibility Range | 50m~430m(Depends on the size) |
| Control Voltage | DC12V | Place of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | 88.88 | Brand Name | Glare-LED |
| High Light | 6-72inch Size LED Gas Price Sign ,150w Resolution Gas Station LED Display ,2 Years Warranty Fuel Price LED Sign | ||
| Brand Name | Glare-LED |
|---|---|
| Model Number | GLG-"X" inch 888.8,8.888,8.88-9,8.889/10 etc |
| Usage | Outdoor |
| Tube Chip Color | Red/Amber/Blue/Green/White |
| Display Function | Graphics |
| Screen Dimension | 8",10",12",16",24",32",42" |
| Viewing Angle | Horizontal:110° Vertical:40° |
| Working Temperature | -20~60°C |
| Housing Material | Cold rolled steel cabinet |
| Communication | Available in RF/LCD/RS232/TCP/IP |
| Brightness | 5000cd/m² |
| Waterproof/Weatherproof Rate | IP 65 |
| LEDs Life Expectancy | 100,000 hours (11+ years) |
| Visibility | 50m~430m (Depends on the size) |
Contact: Tracy
Company: Shenzhen Glare-Led Co., Ltd
Address: 5 building, The 2nd Industry Zone, ChangHuWei, TongLe village, Longgang District, Shenzhen, Guangdong, China PS:518116
Tel: 86-755-29168291 ext881
Fax: 86-755-29859589
Mobile/Whatsapp: +86-13823780072
Email: sales(at)glare-led.com
Website: www.glare-led.com
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2006
Total Annual:
$3,000,000-$5,000,000
Employee Number:
50~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Glare-LED Optoelectronics Co., Ltd, founded in 2006,which is a High-tech enterprise specializing in R&D,Design,Production,Maketing and Engineering of outdoor LED display ,outdoor traffic Led display and related LED products. Glare-LED has more than 30 people of experienced... Shenzhen Glare-LED Optoelectronics Co., Ltd, founded in 2006,which is a High-tech enterprise specializing in R&D,Design,Production,Maketing and Engineering of outdoor LED display ,outdoor traffic Led display and related LED products. Glare-LED has more than 30 people of experienced...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!