| Pixel pitch | P16, P20, P25, P31.25, P33.33 |
| Brightness | >10000cd/m² |
| Viewing distance | 250-300m |
| Refresh rate | >120Hz |
| Operating temperature | -40ºC to +75ºC |
| Protection class | IP65 |
| Brand Name | Glare-LED |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Solar Powered LED Radar Speed Sign with 100M Detection Range
Railway advertising Led Display Board For Subways 1R1G1B Pixel 350W
EN12966 Standard Variable Message Sign with 250-300m Viewing Distance and 1R1G1B
6mm Full Color VMS LED Display Waterproof Airway Station Passenger Information
Product Specification
| Pixel pitch | P16, P20, P25, P31.25, P33.33 | Brightness | >10000cd/m² |
| Viewing distance | 250-300m | Refresh rate | >120Hz |
| Operating temperature | -40ºC to +75ºC | Protection class | IP65 |
| Brand Name | Glare-LED | Certification | CE |
| Place of Origin | China |
Highway Traffic LED VMS Display Board with 31.25mm Pixel Pitch and 12000 Brightness. Glare-LED variable message signs and traffic guidance equipment provide effective traffic information dissemination. These LED-based display units show graphics and text to communicate essential traffic information. Operators can release various notices and alerts based on traffic instructions, weather conditions, and dispatch department requirements, effectively guiding traffic flow, improving road network capacity, and enhancing driver safety.
Product Waterproof: Uses cabinet design with various color options
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Lamp beads | Specific traffic lighting LEDs |
| Pixel pitch | P16, P20, P25, P31.25, P33.33 |
| Display dimension | Customizable |
| Cabinet material | Aluminum or cold rolled iron |
| Chip color | Amber, tri-color, full color or custom |
| Brightness | >10000cd/m² |
| Brightness adjust | Manual or auto adjust |
| Viewing distance | 250-300m |
| Control mode | Asynchronous control |
| Communication port | RS232/RS485/RJ45/GPRS/3G etc |
| Refresh rate | >120Hz |
| Certificate | CE/FCC/ROHS etc |
| Life span | 100,000 hours |
| Rate of dot out of control | <1/10000 |
| Insulation resistance | >100MΩ |
| High voltage resistance test | Withstand 1500V / 50Hz AC voltage for 1 minute without breakdown |
| Impact resistance test | Pass |
| Vibration resistance test | Pass |
| Contact resistance | <0.1Ω |
| Protection class | IP65 |
| Operating Humidity | 5%-95% |
| Operating temperature | -40ºC to +75ºC |
| Power supply | AC220V±18% / 50Hz±10% or AC380V±18% / 50Hz±10% |
| Name | Specification | Function |
|---|---|---|
| Control system | Main control system | Communicate with the center of the screen drive traffic monitoring |
| Brightness adjust system | Brightness adjustment system | Brightness adjustment based on ambient light |
| Power system | Power distributor | Centralized power system distribution box |
| Power lightning protection devices | Imported professional lightning protection | Power protection |
| Signal lightning protection devices | Signal protection devices | Signal protection |
| Remote Switch electrical system | Remote Switch system | Remote, step-switch function |
| Communication module | RS-485 communication module | Industrial grade communication |
| RS-232 communication module | RS-232 module | Standard communication |
| Ethernet communication module | Ethernet module | Network communication |
| Standard | Code | Description |
|---|---|---|
| LED variable message screen | GB/T 23828-2009 | Fully in accordance with international design, production and testing |
| Traffic sign display | GB 5768.2 | Traffic sign text, graphics meet the standards |
| Chinese character display | GB 2312 | Digital display standard Chinese characters |
| Shell protection grade | GB 7000.1 | IP65 protection rating |
| Communication interfaces and protocols | JT/T606.1 and JT/T606.3 | Standard asynchronous communication |
Shenzhen Glare-LED Optoelectronic Co., Ltd
Add: Building A3, Yingzhan Technology Park, 8 Tongfu Road, LongTian Community, LongTian Avenue, PingShan District, Shenzhen City, Guangdong PR of China
P.C: 518122
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2006
Total Annual:
$3,000,000-$5,000,000
Employee Number:
50~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Glare-LED Optoelectronics Co., Ltd, founded in 2006,which is a High-tech enterprise specializing in R&D,Design,Production,Maketing and Engineering of outdoor LED display ,outdoor traffic Led display and related LED products. Glare-LED has more than 30 people of experienced... Shenzhen Glare-LED Optoelectronics Co., Ltd, founded in 2006,which is a High-tech enterprise specializing in R&D,Design,Production,Maketing and Engineering of outdoor LED display ,outdoor traffic Led display and related LED products. Glare-LED has more than 30 people of experienced...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!