| Payment Terms | T/T D/P L/C |
| Supply Ability | 3000Units/day |
| Packaging Details | PP bag inside, carton box outside/Carton |
| Product Name | 51.2V LFP Battery Box Solar System for Home Energy |
| System Type | Space-Saving Wall-Mounted Design |
| Battery Type | Lithium Ion, LiFePO4, Lithium Iron Phosphate |
| BMS | Battery Management System |
| Mode Operation | On-grid or off-grid |
| Cycle Life | >6000 Times, 80%DOD |
| Communication | With CAN/RS485 for BMS communication |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Customization | Available |
| Brand Name | VP / No Logo / Customize brand / OEM / ODM |
| Model Number | NILE-200 |
| Certification | MSDS CE IEC UN38.3 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
51.2V Premium Lithium Iron Phosphate Household Energy Storage System VP
VP 100Ah LiFePO4 Battery Box Lithium Solar Energy Storage Batteries Foot Type
Solar LiFePO4 Energy Storage Battery CAN Communication Split Rack Mounted VP
6000 Cycle Life LiFePO4 Energy Storage Battery VP Solar Lithium Battery Power
Product Specification
| Payment Terms | T/T D/P L/C | Supply Ability | 3000Units/day |
| Packaging Details | PP bag inside, carton box outside/Carton | Product Name | 51.2V LFP Battery Box Solar System for Home Energy |
| System Type | Space-Saving Wall-Mounted Design | Battery Type | Lithium Ion, LiFePO4, Lithium Iron Phosphate |
| BMS | Battery Management System | Mode Operation | On-grid or off-grid |
| Cycle Life | >6000 Times, 80%DOD | Communication | With CAN/RS485 for BMS communication |
| Nominal Voltage | 51.2V | Customization | Available |
| Brand Name | VP / No Logo / Customize brand / OEM / ODM | Model Number | NILE-200 |
| Certification | MSDS CE IEC UN38.3 | Place of Origin | China |
| High Light | 200AH LiFePO4 wall mount battery ,high efficiency energy storage battery ,VP LiFePO4 battery with warranty | ||
200AH Wall Mount VP LiFePO4 Energy Storage Battery High Efficiency
Company Profile:
We are your complete battery solution. As an experienced manufacturer focused exclusively on the battery area, we handle development, production, and sales. This dedicated focus allows us to meet all your battery needs with professional expertise, making Guangzhou Victory Technology Co., Ltd. the smart choice for diverse markets.
![]()
Quick Detail:
Specifications:
| Product Performance | NILE-200 |
|---|---|
| Standard Voltage | 51.2V |
| Rated Capacity | 200AH |
| Operating Voltage | 42V-584V |
| Standard Charging Current | 100A |
| Maximum Charge / Discharge Current | 100A |
| Operating Temperating Range | 0~40℃(Charge) -20~40℃(Discharge) |
| Storage Temperature | -10℃-35℃(1Month) 25±2℃(3Month) 65%±20%RH |
| Cycle Life | 6000 Cycles @25℃ 50A Charge And Discharge Current 70% Standard Capacity 80%DOD |
| Communication | CAN & RS485 |
| Waterproof Grade | IP20 |
| Humidity Range | 5~80% |
| Net Size | 520*830*159MM |
| Carton Packaging | 590*900*260MM |
| Pallet | 1 *1.2M |
| Percard Board | 14BOX |
| 20-Foot Container | 144BOX |
| 40-Foot Container | 288BOX |
| Net Weight | 98±3KG |
| Packing Weight | 101KG |
Description:
Maximize your energy independence with VP 51.2V 200AH IP20 Home Energy Storage System. Built with a modular and highly integrated design, it saves valuable installation space. At its core are high-performance lithium iron phosphate (LiFePO4) cells, ensuring excellent battery consistency, safety, and a designed service life of over 10 years. The system features a convenient one-key power switch, making daily operation, installation, and future maintenance straightforward for homeowners.
![]()
Notices:
Widely Applications:
Perfect for villas with new or existing solar panels, this home energy storage system maximizes photovoltaic self-consumption. It stores your solar energy for reliable use day and night, significantly reducing grid dependence and increasing your household's energy independence.
![]()
FAQ
Q: Can you handle large volume orders?
A: Absolutely. At Guangzhou Victory Technology Co., Ltd., we've got a production capacity of billion batteries annually. No matter how large the volume of your order, we're prepared to deliver.
Q:Is the product original?
A:Yes, it is indeed 100% original and authentic, we never sell fake battery, honest is the best policy.
Q:Are your factory or trading company?
A:We are professional battery manufacturer with our own factory and brand. We provide all kinds of OEM / ODM services for distributors all around the world.
Q:How do we control the quality?
A:We will make samples before mass production and test them. After sample approved, we will begin mass production. Doing 100% inspection during production and then do random inspection before.
Q:What can I buy from here?
A:We specialize in products for industries, offering a range of dry batteries, lithium-ion batteries, home energy storage systems, commercial & industrial energy storage systems and emergency start equipment.
If you have any other questions, please feel free to contact us. Welcome your inquiry .
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Total Annual:
>1000000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333333; line-height: 1.6; max-width: 100%; margin: 0 auto; padding: 15px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333333; line-height: 1.6; max-width: 100%; margin: 0 auto; padding: 15px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!