| Payment Terms | T/T D/P L/C |
| Packaging Details | Blistercard packing / Industrial bulk pack |
| Product Name | CR2320 Coin-Shaped Compact Power Cell |
| Packaging | As Customzied Requirement or Industrial Pack / Shrink Pack / Blister |
| Specification | Button 3v Battery |
| Offered | OEM and ODM service |
| Quality | Excellent |
| Color | Stainless Steel |
| Shape | Round, Coin or Button Cell |
| Standard Capacity | 140mAH |
| Diameter(mm) | 23mm |
| Height(mm) | 2mm |
| Weight | 3g |
| Chemical System | Lithium ( Non-Hg, Non-Cadmium ) |
| Brand Name | VP / No Logo / Customize brand / OEM / ODM |
| Model Number | CR2320 |
| Certification | CE ROHS MSDS UN38.3 KB |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Lithium Button Battery CR927 3V Coin Cell VP CR Series For Watch
VP CR1025 3V lithium button cell Car Remote Control Coin Cell Long Storage
VP Coin CR Cells 1130 3V Lithium Button Battery CR1130 60mAH 0.9g
Lithium Cell CR1220 3V VP Button Battery For Watches Remote Controls CE
Product Specification
| Payment Terms | T/T D/P L/C | Packaging Details | Blistercard packing / Industrial bulk pack |
| Product Name | CR2320 Coin-Shaped Compact Power Cell | Packaging | As Customzied Requirement or Industrial Pack / Shrink Pack / Blister |
| Specification | Button 3v Battery | Offered | OEM and ODM service |
| Quality | Excellent | Color | Stainless Steel |
| Shape | Round, Coin or Button Cell | Standard Capacity | 140mAH |
| Diameter(mm) | 23mm | Height(mm) | 2mm |
| Weight | 3g | Chemical System | Lithium ( Non-Hg, Non-Cadmium ) |
| Brand Name | VP / No Logo / Customize brand / OEM / ODM | Model Number | CR2320 |
| Certification | CE ROHS MSDS UN38.3 KB | Place of Origin | China |
| High Light | CR 2320 lithium button battery ,140mHA 3V VP battery ,stable power lithium battery | ||
140mHA 3V CR 2320 VP Lithium Button Battery Stable Power for Daily Use
![]()
Performance Characteristics:
Description:
The CR2320 combines small volume with large specific energy, measuring (23mm diameter, 2.0mm height). This mercury-free battery provides a steady 3V voltage strong driving force, good discharge performance, and long-lasting power in a compact form factor suitable for space-constrained devices.
Customized Service:
Trust in every VP batteries. Our manufacturing integrates advanced technology with skilled craftsmanship, upheld by stringent quality control and extensive testing. Each battery undergoes rigorous safety checks and holds global certifications (such as, IEC, CE, ROHS, SGS, ISO9001), guaranteeing safe, reliable, and consistent performance for your applications worldwide. Guangzhou Victory Technology 's high productive capacity ensures stable, timely supply for global partners.
![]()
Specifications:
| Model Number | IEC Design Voltage (V) | Nominal Capacity (mAH) | Diameter (mm) | Height (mm) | Average Weight (g) |
|---|---|---|---|---|---|
| CR927 | 3 | 33 | 9.5 | 2.7 | 0.6 |
| CR1025 | 3 | 33 | 10 | 2.5 | 0.6 |
| CR1130 | 3 | 60 | 11.5 | 3 | 0.9 |
| CR1220 | 3 | 45 | 12.5 | 2 | 0.8 |
| CR1216 | 3 | 28 | 12.5 | 1.6 | 0.7 |
| CR1225 | 3 | 55 | 12.5 | 2.5 | 1 |
| CR1530 | 3 | 100 | 15 | 3 | 1.5 |
| CR1616 | 3 | 55 | 16 | 1.6 | 1.2 |
| CR1620 | 3 | 75 | 16 | 2 | 1.3 |
| CR1625 | 3 | 95 | 16 | 2.5 | 1.4 |
| CR1632 | 3 | 132 | 16 | 3.2 | 1.6 |
| CR2016 | 3 | 85 | 20 | 1.6 | 1.8 |
| CR2025 | 3 | 155 | 20 | 2.5 | 2.4 |
| CR2032 | 3 | 220 | 20 | 3.2 | 2.9 |
| CR2320 | 3 | 140 | 23 | 2 | 3 |
| CR2330 | 3 | 256 | 23 | 3 | 4 |
| CR2354 | 3 | 550 | 23 | 5.4 | 6 |
| CR2430 | 3 | 295 | 24.5 | 3 | 4.5 |
| CR2450 | 3 | 570 | 24.5 | 5 | 6.2 |
| CR2477 | 3 | 1250 | 24.5 | 7.7 | 8.5 |
| CR3032 | 3 | 560 | 30 | 3.2 | 8 |
Safeguard important information. These batteries are crucial as memory backup power sources for devices like computer motherboards (CMOS) and electronic organizers, preventing data loss during main power disconnection.
More Choices:
Simplify your inventory with our best-selling range: CR2032, CR2025, CR2016, CR2430, and CR2450. Supplement with CR1620, CR1632, and CR1220 to cover a broad spectrum of customer requests efficiently.
Notices:
![]()
FAQ
Q: Are Lithium button batteries harmful?
A: Nope. They are mercury-free and environmental friendly and green.
Q:Are your battery real capacity?
A:All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q: Can you put our company logo on the nameplate and packaging?
A: Yes, if you purchase a large enough quantity, we can do it according to your design.
Q:What can I buy from here?
A:We specialize in products for industries, offering a range of dry batteries, lithium-ion batteries, home energy storage systems, commercial & industrial energy storage systems and emergency start equipment.
Q:What makes your batteries different from the competitors?
A:VP Batteries are made from the highest quality materials available today. Every battery we make goes through rigorous testing to ensure you will get the highest quality product every time!
If you have any other questions, please feel free to contact us. Welcome your inquiry .
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Total Annual:
>1000000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333333; line-height: 1.6; max-width: 100%; margin: 0 auto; padding: 15px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333333; line-height: 1.6; max-width: 100%; margin: 0 auto; padding: 15px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!