China 12V 100AH Charging Lithium Iron Phosphate Batteries Off Grid and Hybrid Solar
  1. China 12V 100AH Charging Lithium Iron Phosphate Batteries Off Grid and Hybrid Solar
  2. China 12V 100AH Charging Lithium Iron Phosphate Batteries Off Grid and Hybrid Solar
  3. China 12V 100AH Charging Lithium Iron Phosphate Batteries Off Grid and Hybrid Solar
12V 100AH Charging Lithium Iron Phosphate Batteries Off Grid and Hybrid Solar
  1. MOQ: 10-100Units
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T D/P L/C
Supply Ability 3000 Units/Month
Packaging Details PP bag inside, carton box outside/Carton
Product Name Lead Acid to Lithium Ion Replacement 12.8V Home Energy Storage System
Communication Bluetooth
Circling Lifetime over 6000 cycles
Battery type Lifepo4 battery, lifepo4 12v 100ah, Lithium pack
Shell Protection Grade IP54
OEM / ODM Support
Rated Capacity 100ah 200ah, 300ah,400ah, 600ah, 50ah
Battery Protection Intelligent BMS
Customization Operation Voltage, Dimensions, Energy, Enclose Protection Rate
Brand Name VP / No Logo / Customize brand / OEM / ODM
Model Number 12V-100AH
Certification UL1642 UN38.3 MSDS CE ISO RoHS IEC
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T D/P L/C Supply Ability 3000 Units/Month
Packaging Details PP bag inside, carton box outside/Carton Product Name Lead Acid to Lithium Ion Replacement 12.8V Home Energy Storage System
Communication Bluetooth Circling Lifetime over 6000 cycles
Battery type Lifepo4 battery, lifepo4 12v 100ah, Lithium pack Shell Protection Grade IP54
OEM / ODM Support Rated Capacity 100ah 200ah, 300ah,400ah, 600ah, 50ah
Model Number 12V-100AH Certification UL1642 UN38.3 MSDS CE ISO RoHS IEC
Place of Origin China
High Light 12V 100AH Lithium Iron Phosphate BatteriesOff Grid Lithium Iron Phosphate BatteriesHybrid Solar System Lithium Iron Phosphate
12V 100AH Charging LiFePO4 Batteries Off Grid and Hybrid Solar System
Why Choose Partner With VP Batteries:
Product Parameters
Product Performance 12V-100AH
Standard Voltage 12.8V
Rated Capacity 100AH
Operating Voltage 10.8V-14.6V
Standard Charging Current 50A
Maximum Charge / Discharge Current 100A
Operating Temperating Range 0-40℃(Charge) -20-40℃(Discharge)
Storage Temperature -10℃-35℃(1Month) 25±2℃(3Month) 65%±20%RH
Cycle Life 6000
Communication Bluetooth
Waterproof Grade IP54
Humidity Range 5~95%
Net Size 260*168*210mm
Net Weight 10±3KG
Basic Info.
  • Engineered for over 6000 cycles, this 12V LiFePO4 battery outlasts lead-acid by 5 to 10 times. Lower total cost of ownership means fewer replacements and long-term savings for your commercial projects.
  • Achieve over 95% round-trip efficiency with our 12.8V LiFePO4 battery. More stored energy is usable, reducing waste and charging time.
  • The VP 12V lithium iron phosphate (LiFePO4) battery features a compact design (up to 70% lighter than comparable lead-acid batteries), that not only facilitates handling and reduces transportation costs, but also allows for flexible installation in space-constrained applications such as RVs and solar systems.
Factory Workshow
Product Description
The VP 12.8V 100Ah Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) battery features physical dimensions identical to those of common traditional lead-acid batteries (260 × 168 × 210 mm), enabling a "drop-in replacement" capability. This allows your equipment to minimize conversion costs when upgrading from lead-acid to lithium battery systems. Boasting a cycle life of 6,000 cycles, an IP54 protection rating, Bluetooth monitoring functionality, and a maximum charge/discharge current of up to 100A. Typically, this 100Ah battery pack is used as a base unit; through series and parallel connections, it can be flexibly configured as a modular power supply to support various systems operating at 24V, 48V, or even higher voltages.
More Choices
People Also Ask
Q: How many series or parallel connections can a 12.8V battery support to expand its capacity?
A: VP standard 12.8V LiFePO₄ battery supports up to 4 units in parallel (depending on BMS limits). More parallel connections increase total capacity (e.g., four 100Ah in parallel = 400Ah). For larger systems (e.g., above 4S4P), please contact our technical team for a custom high-voltage storage cabinet or battery packs with external communication.
Note: Before connecting in parallel, ensure that the voltage difference between the batteries is within 0.1V.
Q: Do your 12.8V lithium batteries have UN38.3 reports for sea freight?
Q: Can a 12.8V LiFePO4 battery replace a 12V 100Ah lead-acid battery?
A: Yes. 12.8V LiFePO4 batteries are designed as a drop-in replacement for 12V lead-acid batteries. They are highly compatible in terms of physical size, nominal voltage, and wiring methods, while offering longer life, lighter weight, and higher discharge efficiency.
Q: How does the battery work in extreme cold (below 0°C)? Does it offer a heating function?