China Waterproof IP54 Energy Storage System 12V 200AH VP LiFePO4 Lithium Battery
  1. China Waterproof IP54 Energy Storage System 12V 200AH VP LiFePO4 Lithium Battery
  2. China Waterproof IP54 Energy Storage System 12V 200AH VP LiFePO4 Lithium Battery
  3. China Waterproof IP54 Energy Storage System 12V 200AH VP LiFePO4 Lithium Battery
Waterproof IP54 Energy Storage System 12V 200AH VP LiFePO4 Lithium Battery
  1. MOQ: 10-100 Sets
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T D/P L/C
Supply Ability 200-500 Sets / Month
Packaging Details PP bag inside, carton box outside/Carton
Product Name 12.8V 200Ah LiFePO4 Cell RV Off-Grid Solar Storage Battery
Battery System Energy 2.56kWh
BMS Battery Management System
Cycle Life Over 6000 Times
Battery Cell Lithium Iron Phosphate ( LFP )
Protection Level IP54
Long Life Span 10 years
Transport Package Strong Carton
Wider Temperature Range -10~35°C
Brand Name VP / No Logo / Customize brand / OEM / ODM
Model Number 12V-200AH
Certification UL1642 UN38.3 MSDS CE ISO RoHS IEC
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T D/P L/C Supply Ability 200-500 Sets / Month
Packaging Details PP bag inside, carton box outside/Carton Product Name 12.8V 200Ah LiFePO4 Cell RV Off-Grid Solar Storage Battery
Battery System Energy 2.56kWh BMS Battery Management System
Cycle Life Over 6000 Times Battery Cell Lithium Iron Phosphate ( LFP )
Protection Level IP54 Long Life Span 10 years
Transport Package Strong Carton Wider Temperature Range -10~35°C
Brand Name VP / No Logo / Customize brand / OEM / ODM Model Number 12V-200AH
Certification UL1642 UN38.3 MSDS CE ISO RoHS IEC Place of Origin China
High Light Waterproof LiFePO4 lithium battery 12V 200AHIP54 energy storage system with warrantyHome energy storage lithium battery waterproof
Performance Characteristics:
· 12V 200Ah LiFePO4 batteries support parallel/series connections for higher capacity. Ensure each unit is fully charged before connecting.
Specifications:
Product Performance 12V-200AH
Standard Voltage 12.8V
Rated Capacity 200AH
Operating Voltage 10.8V-14.6V
Standard Charging Current 50A
Maximum Charge / Discharge Current 100A
Operating Temperating Range 0~40℃(Charge) -20~40℃(Discharge)
Storage Temperature -10℃~35℃(1Month) 25±2℃(3Month) 65%±20%RH
Cycle Life 6000
Communication Bluetooth
Waterproof Grade IP54
Humidity Range 5~95%
Net Size 522*240*218mm
Net Weight 22±3KG
Applications:
Our Factory:
Notices:
1. Keep damaged or leaking cells away from fire immediately.
2. Do not install in enclosed furniture, under beds, or in humid (>85%), dusty, or flammable areas.
3. Install in a cool, dry place with good airflow.
4. Protect battery life by avoiding extreme temperatures when discharging (<-20°C or >40°C).