| Battery type | Lifepo4 battery, lifepo4 12v 100ah, Lithium pack |
| Brand Name | VP / No Logo / Customize brand / OEM / ODM |
| Model Number | 12V-100AH |
| Certification | UL1642 UN38.3 MSDS CE ISO RoHS IEC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
IP20 Home Energy Storage System 51.2V 100AH Renewable Ready Rack Solution
7680Wh VP Prismatic LiFePO4 12V 600AH Lead to Lithium Upgrade Energy Storage
51.2V 100AH Smart Solar VP Batteries Lithium iron Phosphate Pack for Electric
OEM 12V 24V Solar Auto 100ah 200ah Lifepo4 VP Batteries Pack Lithium Ion Cell
Product Specification
| Payment Terms | T/T D/P L/C | Supply Ability | 3000 Units/Month |
| Packaging Details | PP bag inside, carton box outside/Carton | Product Name | Bluetooth Rechargeable 12V LiFePO4 Battery Pack |
| Circling Lifetime | over 6000 cycles | Shell Protection Grade | IP54 |
| OEM / ODM | Support | Rated Capacity | 100ah 200ah, 300ah,400ah, 600ah, 50ah |
| Battery Protection | Intelligent BMS | Communication | Bluetooth |
| Model Number | 12V-100AH | Certification | UL1642 UN38.3 MSDS CE ISO RoHS IEC |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 12V 100Ah LiFePO4 battery ,Bluetooth lithium energy storage ,Home energy storage system | ||
| Product Performance | 12V-100AH |
|---|---|
| Standard Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 100AH |
| Operating Voltage | 10.8V-14.6V |
| Standard Charging Current | 50A |
| Maximum Charge / Discharge Current | 100A |
| Operating Temperating Range | 0-40℃(Charge) -20-40℃(Discharge) |
| Storage Temperature | -10℃-35℃(1Month) 25±2℃(3Month) 65%±20%RH |
| Cycle Life | 6000 |
| Communication | Bluetooth |
| Waterproof Grade | IP54 |
| Humidity Range | 5~95% |
| Net Size | 260*168*210mm |