| Model Number | BAS70W-7-F |
| Certification | CE, GCF, ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Microcontroller IC Integrated Circuit Parts 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K X 14) FLASH 18
SSM3K361R,LF N-Channel 20V 3A MOSFET with Ultra-Low 40mΩ RDS(on) SOT-23 Package
TT430N22KOFXPSA1 2200V 430A HiPak Module Low Vce(sat) High Short Circuit
TS391ILT Comparator 1.8V-5.5V Wide Range Low 0.4µA Current 20ns Response SOT-23
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, | Supply Ability | 1000pcs per month |
| Function | Step-Up, Step-Down | Output Configuration | Positive or Negative |
| Topology | Buck, Boost | Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 | Brand Name | ON Semiconductor |
| Model Number | BAS70W-7-F | Certification | CE, GCF, ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 70V 200mA Schottky diode ,dual series diode low Vf ,AEC-Q101 qualified SOD-123 diode | ||
BAS70W-7-F 70V 200mA Dual Series Schottky Diode with 1V Low Vf 4ns Fast Switching SOD-123 Package High Efficiency AEC-Q101 Qualified Tape andamp; Reel Packaging
andnbsp;
Features
Low Turn-on Voltage
Fast Switching
PN Junction Guard Ring for Transient and ESD Protection
Ultra-Small Surface Mount Package
Totally Lead-Free andamp; Fully RoHS Compliant
Halogen and Antimony Free. andldquo;Greenandrdquo; Device
andnbsp;
Applications
1:High-frequency rectification
2:Signal demodulation circuits
3:Reverse polarity protection
4:DC-DC converter circuits
5:Automotive electronic systems
6:Portable and consumer electronics
Description
INFORMATION
| Category | andnbsp; | |
| Mfr | andnbsp; | |
| Series | - | andnbsp; |
| Packaging | Tape andamp; Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reelandreg; | andnbsp; andnbsp; andnbsp; |
| Part Status | Active | andnbsp; |
| Technology | andnbsp; | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 70 V | andnbsp; |
| Current - Average Rectified (Io) | 70mA | andnbsp; |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 15 mA | andnbsp; |
| Speed | Small Signal =andlt; 200mA (Io), Any Speed | andnbsp; |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5 ns | andnbsp; |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 50 V | andnbsp; |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | andnbsp; |