| Model Number | TAJB475K016RNJ |
| Certification | CE, GCF, ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ST303C12CFK0 1200V 300A Half-Bridge Module Low Vce(sat) Low Loss Short Circuit
VS-ST330C16C0 1600V 330A Half-Bridge Module Low Vce(sat) Low Loss High Short
VS-ST303C12CFK0 1200V 300A IGBT Module Low Vce(sat) Low Loss High Ruggedness
CL10A226MQ8NRNC 22μF 6.3V X5R 0603 MLCC High CV ±20% Tol Compact Design Ni
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, | Supply Ability | 1000pcs per month |
| Function | Step-Up, Step-Down | Output Configuration | Positive or Negative |
| Topology | Buck, Boost | Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 | Brand Name | AVX Corporation |
| Model Number | TAJB475K016RNJ | Certification | CE, GCF, ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 16V 475A TO-263 power MOSFET ,low Rds(on) automotive MOSFET ,high power density IC component | ||
TAJB475K016RNJ 16V 475A Low Rds(on) TO-263 Package High Power Density Reliable Performance Efficient Thermal Management Ideal for Automotive andamp; Industrial Applications
andnbsp;
FEATURES
andbull; General Purpose SMT Chip Tantalum Series
andbull; 100% Surge Current Tested
andbull; 17 Case Sizes Available, Standard and Low Profile Down to 1mm Maximum Height
andbull; CV Range: 0.10 - 2200andmu;F / 2.5 - 50V
andbull; J-Lead Construction
andnbsp;
APPLICATIONS
andbull; General Low Power DC/DC and LDO
andbull; Entertainment / Infotainment Systems
andbull; Height Restricted Design
Description
Its core advantage is an extremely low on-resistance (Rds(on)), which significantly reduces power loss and heat generation, enabling high energy efficiency. The device boasts a high continuous drain current capability of 475A and a drain-source voltage of 16V, allowing it to handle high-power loads. Excellent thermal performance ensures reliability and a long service life, even under high-stress conditions.
INFORMATION
| Category | andnbsp; | |
| Mfr | andnbsp; | |
| Series | andnbsp; | |
| Packaging | Tape andamp; Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reelandreg; | andnbsp; andnbsp; andnbsp; |
| Part Status | Active | andnbsp; |
| Capacitance | andnbsp; | |
| Tolerance | andplusmn;10% | andnbsp; |
| Voltage - Rated | 16 V | andnbsp; |
| Type | Molded | andnbsp; |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.5Ohm | andnbsp; |
| Operating Temperature | -55anddeg;C ~ 125anddeg;C | andnbsp; |
| Lifetime @ Temp. | - | andnbsp; |
| Mounting Type | Surface Mount | andnbsp; |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric), 1210 | andnbsp; |
| Size / Dimension | 0.138andquot; L x 0.110andquot; W (3.50mm x 2.80mm) | andnbsp; |
| Height - Seated (Max) | 0.083andquot; (2.10mm) | andnbsp; |