China TAJB475K016RNJ 16V 475A Low Rds(on) TO-263 Package High Power Density Reliable
  1. China TAJB475K016RNJ 16V 475A Low Rds(on) TO-263 Package High Power Density Reliable
  2. China TAJB475K016RNJ 16V 475A Low Rds(on) TO-263 Package High Power Density Reliable
  3. China TAJB475K016RNJ 16V 475A Low Rds(on) TO-263 Package High Power Density Reliable
  4. China TAJB475K016RNJ 16V 475A Low Rds(on) TO-263 Package High Power Density Reliable
TAJB475K016RNJ 16V 475A Low Rds(on) TO-263 Package High Power Density Reliable
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union,
Supply Ability 1000pcs per month
Delivery Time 3-5 working days after received the payment
Packaging Details Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Function Step-Up, Step-Down
Output Configuration Positive or Negative
Topology Buck, Boost
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Brand Name AVX Corporation
Model Number TAJB475K016RNJ
Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, Supply Ability 1000pcs per month
Function Step-Up, Step-Down Output Configuration Positive or Negative
Topology Buck, Boost Output Type Adjustable
Number of Outputs 1 Brand Name AVX Corporation
Model Number TAJB475K016RNJ Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
High Light 16V 475A TO-263 power MOSFETlow Rds(on) automotive MOSFEThigh power density IC component
TAJB475K016RNJ 16V 475A Low Rds(on) TO-263 Package High Power Density Reliable Performance Efficient Thermal Management Ideal for Automotive andamp; Industrial Applications
andnbsp;
FEATURES
andbull; General Purpose SMT Chip Tantalum Series
andbull; 100% Surge Current Tested
andbull; 17 Case Sizes Available, Standard and Low Profile Down to 1mm Maximum Height
andbull; CV Range: 0.10 - 2200andmu;F / 2.5 - 50V
andbull; J-Lead Construction
andnbsp;
APPLICATIONS
andbull; General Low Power DC/DC and LDO
andbull; Entertainment / Infotainment Systems
andbull; Height Restricted Design
Description
Its core advantage is an extremely low on-resistance (Rds(on)), which significantly reduces power loss and heat generation, enabling high energy efficiency. The device boasts a high continuous drain current capability of 475A and a drain-source voltage of 16V, allowing it to handle high-power loads. Excellent thermal performance ensures reliability and a long service life, even under high-stress conditions.
INFORMATION
Category
Mfr
Series
Packaging
Tape andamp; Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reelandreg;
Part Status
Active
Capacitance
Tolerance
andplusmn;10%
Voltage - Rated
16 V
Type
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm
Operating Temperature
-55anddeg;C ~ 125anddeg;C
Lifetime @ Temp.
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138andquot; L x 0.110andquot; W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083andquot; (2.10mm)
Lead Spacing
Manufacturer Size Code
B
Features
General Purpose
Failure Rate
Drawing
Our advantage :
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS