China ADM7170ACPZ-3.3-R7 3.3V 2A LDO Regulator 1.8-6.5V Input 1μV RMS Noise 75dB PSRR
  1. China ADM7170ACPZ-3.3-R7 3.3V 2A LDO Regulator 1.8-6.5V Input 1μV RMS Noise 75dB PSRR
  2. China ADM7170ACPZ-3.3-R7 3.3V 2A LDO Regulator 1.8-6.5V Input 1μV RMS Noise 75dB PSRR
  3. China ADM7170ACPZ-3.3-R7 3.3V 2A LDO Regulator 1.8-6.5V Input 1μV RMS Noise 75dB PSRR
ADM7170ACPZ-3.3-R7 3.3V 2A LDO Regulator 1.8-6.5V Input 1μV RMS Noise 75dB PSRR
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union,
Supply Ability 1000pcs per month
Delivery Time 3-5 working days after received the payment
Packaging Details Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Function Step-Up, Step-Down
Output Configuration Positive or Negative
Topology Buck, Boost
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Brand Name Analog Devices
Model Number ADM7170ACPZ-3.3-R7
Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union, Supply Ability 1000pcs per month
Function Step-Up, Step-Down Output Configuration Positive or Negative
Topology Buck, Boost Output Type Adjustable
Number of Outputs 1 Brand Name Analog Devices
Model Number ADM7170ACPZ-3.3-R7 Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
High Light 2A 3.3V LDO RegulatorADM7170ACPZ-3.3-R7 LDO RegulatorADM7170ACPZ-3.3-R7
ADM7170ACPZ-3.3-R7 3.3V 2A LDO Regulator 1.8-6.5V Input 1andmu;V RMS Noise 75dB PSRR LFCSP-8 -40anddeg;C to +125anddeg;C AEC-Q100
andnbsp;
FEATURES
Input voltage range: 2.3 V to 6.5 V
Maximum load current: 500 mA
Low noise: 5 andmicro;V rms independent of output voltage at
andnbsp; 100 Hz to 100 kHz
Fast transient response: 1.5 andmu;s for 1 mA to 500 mA load step
60 dB PSRR at 100 kHz
Low dropout voltage: 42 mV at 500 mA load, VOUT = 3 V
Initial accuracy: andplusmn;0.75%
Accuracy over line, load, and temperature: andplusmn;1.25%
Quiescent current, IGND = 0.7 mA at no load
Low shutdown current: 0.25 andmu;A at VIN = 5 V
Stable with small 4.7 andmicro;F ceramic output capacitor
Adjustable and fixed output voltage options: 1.2 V to 5.0 V
Adjustable output from 1.2 V to VIN andminus; VDO
Precision enable
Adjustable soft start
8-lead, 3 mm andtimes; 3 mm LFCSP package
andnbsp;
APPLICATIONS
Communications and infrastructure
Medical and healthcare
Industrial and instrumentation
GENERAL DESCRIPTION
The ADM7170 is a CMOS, low dropout linear regulator (LDO) that operates from 2.3 V to 6.5 V and provides up to 500 mA of output current. This high output current LDO is ideal for regulation of high performance analog and mixed signal circuits operating from 6 V down to 1.2 V rails. Using an advanced proprietary architecture, the device provides high power supply rejection and low noise, and achieves excellent line and load transient response with just a small 4.7 andmicro;F ceramic output capacitor. Load transient response is typically 1.5 andmu;s for a 1 mA to 500 mA load step.
The ADM7170 is available in 17 fixed output voltage options. The following voltages are available from stock: 1.3 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.0 V, 3.3 V, 4.2 V, and 5.0 V. Additional voltages that are available by special order are: 1.5 V, 1.85 V, 2.0 V, 2.2 V, 2.7 V, 2.75 V, 2.8 V, 2.85 V, 3.8 V, and 4.6 V. An adjustable version is also available that allows output voltages that range from 1.2 V to VIN andminus; VDO with an external feedback divider.
Inrush current can be controlled by adjusting the start-up time via the soft start pin. The typical start-up time with a 1 nF soft start capacitor is about 1.0 ms. The ADM7170 regulator output noise is 5 andmu;V rms independent of the output voltage. The ADM7170 is available in an 8-lead, 3 mm andtimes; 3 mm LFCSP, making it not only a very compact solution, but also providing excellent thermal performance for applications requiring up to 500 mA of output current in a small, low profile footprint.
INFORMATION
Category
Integrated Circuits (ICs)
Power Management (PMIC)
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Mfr
Analog Devices Inc.
Series
Packaging
Tape andamp; Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reelandreg;
Part Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Current - Supply (Max)
5.1 mA
PSRR
Control Features
Enable, Soft Start
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40anddeg;C ~ 125anddeg;C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
8-LFCSP-WD (3x3)
Base Product Number
ADM7170
Drawing
Our advantage :
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS