| Model Number | ADM7172ACPZ-R7 |
| Certification | CE, GCF, ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Microcontroller IC Integrated Circuit Parts 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K X 14) FLASH 18
SSM3K361R,LF N-Channel 20V 3A MOSFET with Ultra-Low 40mΩ RDS(on) SOT-23 Package
TT430N22KOFXPSA1 2200V 430A HiPak Module Low Vce(sat) High Short Circuit
TS391ILT Comparator 1.8V-5.5V Wide Range Low 0.4µA Current 20ns Response SOT-23
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, | Supply Ability | 1000pcs per month |
| Function | Step-Up, Step-Down | Output Configuration | Positive or Negative |
| Topology | Buck, Boost | Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 | Brand Name | Analog Devices |
| Model Number | ADM7172ACPZ-R7 | Certification | CE, GCF, ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | ADM7172ACPZ-R7 LDO voltage regulator ,ultra-low noise LDO 2A ,LFCSP-8 LDO regulator 6.5V | ||
ADM7172ACPZ-R7 6.5V 2A Ultra-Low Noise LDO 1andmu;V RMS Noise 75dB PSRR @1MHz 2.3-6.5V Input LFCSP-8 -40anddeg;C to +125anddeg;C
andnbsp;
FEATURES
Input voltage range: 2.3 V to 6.5 V
Maximum load current: 2 A
Low noise: 5 andmicro;V rms independent of output voltage at
100 Hz to 100 kHz
Fast transient response: 1.5 andmu;s for 1 mA to 1.5 A load step
60 dB PSRR at 100 kHz
Low dropout voltage: 172 mV at 2 A load, VOUT = 3 V
Initial accuracy: andminus;0.5% (minimum), +1% (maximum)
Accuracy over line, load, and temperature: andplusmn;1.5%
Quiescent current, IGND = 0.7 mA with no load
Low shutdown current: 0.25 andmu;A at VIN = 5 V
Stable with small 4.7 andmicro;F ceramic output capacitor
Adjustable and fixed output voltage options: 1.2 V to 5.0 V
Adjustable output from 1.2 V to VIN andminus; VDO
Precision enable
Adjustable soft start
8-lead 3 mm andtimes; 3 mm LFCSP package
andnbsp;
andnbsp;APPLICATIONS
Regulation to noise sensitive applications: ADC and DAC circuits,
precision amplifiers, PLLs/VCOs, and clocking ICs
Communications and infrastructure
Medical and healthcare
Industrial and instrumentation
GENERAL DESCRIPTION
The ADM7172 is a CMOS, low dropout linear regulator (LDO) that operates from 2.3 V to 6.5 V and provides up to 2 A of output current. This high output current LDO is ideal for regulation of high performance analog and mixed-signal circuits operating from 6 V down to 1.2 V rails. Using an advanced proprietary architecture, the device provides high power supply rejection and low noise, and achieves excellent line and load transient response with just a small 4.7 andmicro;F ceramic output capacitor. Load transient response is typically 1.5 andmu;s for a 1 mA to 1.5 A load step.
The ADM7172 is available in 17 fixed output voltage options. The following voltages are available from stock: 1.3 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.0 V, 3.3 V, 4.2 V, and 5.0 V. Additional voltages that are available by special order are: 1.5 V, 1.85 V, 2.0 V, 2.2 V, 2.7 V, 2.75 V, 2.8 V, 2.85 V, 3.8 V, and 4.6 V. An adjustable version is also available that allows output voltages that range from 1.2 V to VIN andminus; VDO with an external feedback divider.
Inrush current can be controlled by adjusting the start-up time via the soft start pin. The typical start-up time with a 1 nF soft start capacitor is 1.0 ms.
The ADM7172 regulator output noise is 5 andmu;V rms, independent of the output voltage. The ADM7172 is available in an 8-lead, 3 mm andtimes; 3 mm LFCSP, making it not only a very compact solution, but also providing excellent thermal performance for applications requiring up to 2 A of output current in a small, low profile footprint.
INFORMATION
| Category | andnbsp; | |
| Mfr | andnbsp; | |
| Series | - | andnbsp; |
| Packaging | Tape andamp; Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reelandreg; | andnbsp; andnbsp; andnbsp; |
| Part Status | Active | andnbsp; |
| Output Configuration | andnbsp; | |
| Output Type | andnbsp; | |
| Number of Regulators | 1 | andnbsp; |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V | andnbsp; |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V | andnbsp; |
| Voltage - Output (Max) | andnbsp; | |
| Voltage Dropout (Max) | .27V @ 2A | andnbsp; |
| Current - Output | andnbsp; | |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 mA | andnbsp; |
| Current - Supply (Max) | 8.7 mA | andnbsp; |
| PSRR | 60db ~ 20dB (100kHz ~ 1MHz) | andnbsp; |