| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Formwork System |
| Aluminum sheet thickness | 4mm |
| category | Formwork&Aluminum Formwork |
| dimension | Custom or standard size |
| weight | 22-26 kilograms per square meter |
| Surface treatment | Powder coating |
| colour | Silver or grey or custom color |
| Packing | Plastic packaging and steel strapping |
| MOQ | 100 Square Meters |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Modular Aluminium Formwork Construction Lightweight Aluminium Concrete Formwork
Adjustable Aluminum Formwork System Versatile Formwork Construction System
Robust Aluminium Formwork System Silver / Grey Formwork System For Construction
Reusable Aluminum Formwork System Modular Metal Formwork System For Tunnel And
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminum Formwork System | Aluminum sheet thickness | 4mm |
| category | Formwork&Aluminum Formwork | dimension | Custom or standard size |
| weight | 22-26 kilograms per square meter | Surface treatment | Powder coating |
| colour | Silver or grey or custom color | Packing | Plastic packaging and steel strapping |
| MOQ | 100 Square Meters | Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | All Aluminum Formwork System ,High Strength Metal Shuttering Formwork ,Metal Shuttering Formwork Silver | ||
The Aluminum Formwork System is an integrated construction solution comprising high-strength aluminum alloy panels, a fast-assembly locking mechanism (pins/wedges), and an independent steel prop system. Designed for rapid-cycle construction of high-rise residential and commercial buildings, it enables monolithic concrete pouring for walls, slabs, columns, and stairs with exceptional dimensional accuracy.
Our system offers superior long-term ROI through high recyclability and minimal non-standard panel requirements (typically only 15-20% customization per new project). With comprehensive technical support including BIM-based layout design, we ensure optimal material utilization and on-site efficiency for global contractors.
| Aluminum Alloy Features | Value |
|---|---|
| Shear-strength (Fva) | 115N/SQMM |
| Poisson's ratio (Va) | 0.3 |
| Yield strength (Fa) | 200N/SQMM |
| Elasticity modulus (Ea) | 70KN/SQMM |
| Composition | Inner & Outer wall panel and corner panel Beam bottom & side panel and corner panel Slab panel & prop head and corner panel Staircase panel |
| Alloy Material | 6061-T6 |
| Material Type | Complete extrusion |
| Main Welding Type | Friction Stir Welding |
| Thickness of Panel | 4mm |
| Thickness of Edge Frame | 8mm |
| Height of Edge Frame | 65mm or customization |
| Standard of Wall Panel Width | 50mm-600mm |
| Standard of Wall Panel Height | 2400mm-2600mm or customization |
| Standard of Slab Panel Size | 400mm-600mm*1200mm or customization |
| Weight of Panel | 24KG/㎡ |
| Standard Prop Adjustable Range | 1800mm-3300mm or customization |
Firstly, we are a subsidiary foreign trade company of a group company, mainly responsible for operating the export business of formwork and scaffolding products for the group company.
Secondly, our group company has two major production bases, specializing in the production and processing of formwork and scaffolding products for over 32 years.
Provide customers with professional implementation solutions, high-quality products, and efficient technical support services in the field of templates and scaffolding.
Yes, we can provide samples. You will need to pay for the shipping cost.
Architectural and structural drawings of the project.
If you are a simple concrete pouring project, such as walls, swimming pools, main structures, and basements, and you have your own engineer, you can directly provide us with a bill of materials, and we will provide you with a quotation according to the bill of materials.
If you are a concrete pouring project for apartments, residences, villas, etc., and need to use plastic formwork products as a whole, our professional consultants will communicate with you in detail. After you provide us with the engineering architectural drawings and structural drawings, our engineers will develop an application plan for you and provide you with a quotation based on the specific plan.
Generally, it takes about 5-8 days to complete the specific plan and detailed quotation.
According to the complexity of the project, it usually takes 30-60 days to complete the stocking. We will estimate a more accurate delivery time for you during the planning and quotation process.
T/T 30% deposit payment before manufacture, and 70% balanced payment against B/L Copy. Or L/C.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!