| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Steel Scaffolding Prop |
| Scaffolding Part Type | Scaffolding Props |
| Colour | Blue Red Yellow Green Silver orange Purple black or Customized |
| Thickness | 1.4mm-4mm |
| Inner tube diameter | 48mm |
| Outer tube diameter | 60mm |
| Usage | Construction Usage |
| Size | 2200-4000mm or Customized |
| Type | Spain/Italy/Middle East |
| Surface treatment | Painting, powder coating, electro-galvanizing or hot-dip galvanizing |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
High Load Capacity Adjustable Steel Prop 2200mm - 4000mm Adjustable Telescopic
Reusable Adjustable Steel Prop High Load Capacity Adjustable Construction Props
Precise Adjustable Steel Shoring Props Customized Adjustable Scaffolding Prop
Durable Adjustable Steel Prop Blue Red Green Silver Heavy Duty Acrow Prop
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Steel Scaffolding Prop | Scaffolding Part Type | Scaffolding Props |
| Colour | Blue Red Yellow Green Silver orange Purple black or Customized | Thickness | 1.4mm-4mm |
| Inner tube diameter | 48mm | Outer tube diameter | 60mm |
| Usage | Construction Usage | Size | 2200-4000mm or Customized |
| Type | Spain/Italy/Middle East | Surface treatment | Painting, powder coating, electro-galvanizing or hot-dip galvanizing |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | 2200mm Steel Scaffolding Prop ,4000mm Steel Scaffolding Prop ,Heavy Duty Adjustable Telescopic Props | ||
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Tube Thickness |
|---|---|---|---|---|
| WKS-HDP601730 | 1.7 - 3.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP601830 | 1.8 - 3.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP601832 | 1.8 - 3.2 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602035 | 2.0 - 3.5 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602036 | 2.0 - 3.6 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602240 | 2.2 - 4.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602545 | 2.5 - 4.5 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP602750 | 2.7 - 5.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-HDP603050 | 3.0 - 5.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Tube Thickness |
|---|---|---|---|---|
| WKS-LDPS480611 | 0.6 - 1.1 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS480814 | 0.8 - 1.4 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS481629 | 1.6 - 2.9 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS481832 | 1.8 - 3.2 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS482036 | 2.0 - 3.6 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPS482240 | 2.2 - 4.0 m | 40 mm | 48 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Tube Thickness |
|---|---|---|---|---|
| WKS-LDPI481629 | 1.6 - 2.9 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPI481832 | 1.8 - 3.2 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPI481832 | 2.0 - 3.5 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPI482036 | 2.0 - 3.6 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| WKS-LDPI482240 | 2.2 - 4.0 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 2.5 mm |
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Tube Thickness |
|---|---|---|---|---|
| WKS-PPP561730 | 1.7 - 3.0 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP562035 | 2.0 - 3.5 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP562240 | 2.2 - 4.0 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP562545 | 2.5 - 4.5 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP562750 | 2.7 - 5.0 m | 48 mm | 56 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP601730 | 1.7 - 3.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP602035 | 2.0 - 3.5 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP602240 | 2.2 - 4.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP602545 | 2.5 - 4.5 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| WKS-PPP602750 | 2.7 - 5.0 m | 48 mm | 60 mm | 1.4 - 4.0 mm |
| Code | Adjustable Height | Inner Tube | Outer Tube | Weight | Load-Bearing Range |
|---|---|---|---|---|---|
| WKS-ALP800120 | 0.8 - 1.2 m | 715 mm | 421 mm | 10.47 kg | 70 - 90 kN |
| WKS-ALP145250 | 1.45 - 2.5 m | 1365 mm | 1071 mm | 15.75 kg | 60 - 70 kN |
| WKS-ALP198350 | 1.98 - 3.5 m | 1865 mm | 1571 mm | 19.45 kg | 42 - 88 kN |
| WKS-ALP260480 | 2.6 - 4.8 m | 2515 mm | 2221 mm | 24.6 kg | 25 - 85 kN |
| WKS-ALP430625 | 4.3 - 6.25 m | 4211 mm | 1975 mm | 30.48 kg | 20 - 56 kN |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!