| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Column Formwork |
| Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Powder Coating Modular Shuttering High Strength Aluminium Formwork Construction
Lightweight Aluminum Frame Formwork Powder Coating Aluminium Formwork System
Reusable Aluminium Column Formwork Red Aluminium Shuttering For Cost Effective
Red Aluminum Frame Formwork Lightweight Commercial Formwork For High Rise
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Aluminium Column Formwork | Material | Aluminum |
| Coating of aluminum frame | Powder coating | Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm | Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm | Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood | Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | Powder Coated Aluminium Column Formwork ,Aluminium Column Formwork Customized ,Adjustable Column Shuttering Lightweight | ||
Powder Coated Aluminum Frame Formwork with 60kN/sqm Maximum Concrete Pressure and 6061-T6 Aluminum Frame for High Rise Buildings
A. Aluminum Frame Formwork Introduction
Aluminum frame formwork is composed of aluminum alloy frames and wood plywood, and is matched with various conventional formwork accessories and aluminum frame connectors to complete concrete pouring projects for structures such as walls, columns or floor slabs. The durability of aluminum frame materials, when combined with different qualities of wood plywood (such as birch plywood, poplar plywood, eucalyptus plywood or mixed wood plywood, etc.), can meet the concrete pouring requirements of various building structures. After each project is completed, simply replace the wood plywood and the next concrete pouring project can be started. Aluminum frame formwork is divided into wall and column aluminum frame formwork systems and ceiling aluminum frame formwork systems. The main differences between the two aluminum frame formwork systems lie in the different styles of the aluminum alloy frames and the different building structures they are applied to.
![]()
B. Aluminum Frame Formwork Advantage
Efficiency advantage: High degree of standardization, flexible assembly, using standard fixtures for quick and simple assembly.
Strength advantage:Maximum pressure of 60kN/m2, high strength, safe Reliable.
![]()
C. Aluminum Frame Formwork Features
|
No |
Item |
Data |
|
1 |
Weight |
≈24kg/sqm |
|
2 |
Plywood Panel Thickness |
12mm/15mm/18mm |
|
3 |
Plywood Panel Material |
Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
|
4 |
Aluminum Frame Material |
6061-T6 |
|
5 |
Aluminum Frame Height |
100mm/120mm |
|
6 |
Max Size of Wall&Column |
1000mm*3000mm |
|
7 |
Max Size of Slab |
1800mm*2400mm |
|
8 |
Maximum Concrete Pressure |
60kN/sqm |
|
9 |
Coating of aluminum frame |
Powder coating |
D. Competitive Advantages
![]()
E. One stop solution service process
Full process one-on-one project team service:Each project will have an independent team to provide you with professional engineering solution services, business communication services, and on-site construction management services.
Project emergency plan service:The project scheme formulation process will cautiously consider the emergency handling of aluminum alloy formwork system products during use.
F. FAQ
a. Do you provide samples ? Is the sample chargeable or free?
b. Are you a trading company or a manufacturer?
Secondly, our group company has two major production bases, specializing in the production and processing of formwork and scaffolding products for over 20 years.
c. How to get quotation?
If you are a concrete pouring project for apartments, residences, villas, etc., and need to use plastic formwork products as a whole, our professional consultants will communicate with you in detail. After you provide us with the engineering architectural drawings and structural drawings, our engineers will develop an application plan for you and provide you with a quotation based on the specific plan.
d. What can we supply for you?
e. How can you guarantee that we will get better service and high quality products?
Secondly, The engineering team will provide technical support and product support according to customer requirements.And, The sales team can implement one-on-one business communication and quotation services, mail, online and calling services with a responsible manner. Any social app just like Skype, WhatsApp, Facebook, twitter all can be contacted.
f. How long is the estimated delivery time after the contract is signed?
g. What is your terms of payment ?
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!