| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Alu Formwork |
| Material | Aluminum |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood |
| Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Costefficiency | Reduces labor and construction time due to lightweight and ease of assembly |
| Surfacefinish | Smooth, anodized or coated for corrosion resistance |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Powder Coating Modular Shuttering High Strength Aluminium Formwork Construction
Lightweight Aluminum Frame Formwork Powder Coating Aluminium Formwork System
Reusable Aluminium Column Formwork Red Aluminium Shuttering For Cost Effective
Red Aluminum Frame Formwork Lightweight Commercial Formwork For High Rise
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Alu Formwork | Material | Aluminum |
| Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm | Max Size of Wall&Column | 1000mm*3000mm |
| Aluminum Frame Height | 100mm/120mm | Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| Plywood Panel Material | Birch,poplar,eucalyptus,mixed or Plastic plywood | Max Size of Slab | Plywood Panel Material 1800mm*2400mm |
| Costefficiency | Reduces labor and construction time due to lightweight and ease of assembly | Surfacefinish | Smooth, anodized or coated for corrosion resistance |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | Corrosion Resistant Alu Formwork ,Alu Formwork Durable ,Durable Lightweight Concrete Formwork | ||
| No | Item | Data |
|---|---|---|
| 1 | Weight | ≈24kg/sqm |
| 2 | Plywood Panel Thickness | 12mm/15mm/18mm |
| 3 | Plywood Panel Material | Birch, poplar, eucalyptus, mixed or Plastic plywood |
| 4 | Aluminum Frame Material | 6061-T6 |
| 5 | Aluminum Frame Height | 100mm/120mm |
| 6 | Max Size of Wall & Column | 1000mm*3000mm |
| 7 | Max Size of Slab | 1800mm*2400mm |
| 8 | Maximum Concrete Pressure | 60kN/sqm |
| 9 | Coating of aluminum frame | Powder coating |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!