| Packaging Details | Seaworthy wooden case |
| Delivery Time | 15 days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 3000 sets per year |
| Roller size | 300mm |
| Feature | horizontal |
| Name | Woodworking sanding Machinery |
| Advantage | Heavy Duty |
| Operation | operated conveniently |
| After-sales Service Provided | Field maintenance and repair service |
| Model Number | DTL-20DX |
| Place of Origin | Qingdao, China |
| Brand Name | OSETMAC |
| Certification | CE,ISO |
View Detail Information
Explore similar products
Thickness 160mm Automatic Wood Edge Banding Machine
Automatic Grinding Edge Banding Machine For Polishing Wood
3 Rollers Woodworking Sanding Machines For Side Sanding Of Door And Cabinet Door
Frequency Control Automatic Woodworking Sanding Machines
Product Specification
| Packaging Details | Seaworthy wooden case | Delivery Time | 15 days |
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 3000 sets per year |
| Roller size | 300mm | Feature | horizontal |
| Name | Woodworking sanding Machinery | Advantage | Heavy Duty |
| Operation | operated conveniently | After-sales Service Provided | Field maintenance and repair service |
| Model Number | DTL-20DX | Place of Origin | Qingdao, China |
| Brand Name | OSETMAC | Certification | CE,ISO |
| High Light | industrial sanding machine ,wood sanding equipment | ||
Electric Woodworking Rotary Brush Sanding Machine Mini for Cabinet, Door, Plywood and Furniture
Quick Detail:
This machine is mainly used for the power sanding on the density board, multiboard, calcium silicon board, laminated board etc.. The machine has strong and stable structure; using double pressing material system and eccentric adjustment system which can greatly improve the productivities.
Description:
Applications:
This machine can be used in different wood materials such as solid wood, plywood, MDF, veneer board, etc. It is mainly for the sanding and polishing of the special-shaped cabinet, door, photo frame, stair post, small wooden artwork and any other special curved workpiece that can be hold in hand.
Specifications:
| Model | DTL-20DX |
| Roller Diameter | 300mm |
| Roller Height | 200mm |
| Lifting Motor | 0.37KW RV40 1:60 |
| Main Motor | 0.75KW |
| Dimension | 870*750*1060mm |
| Wooden Case Packing | 950*840*1170mm |
| Net Weight | 140KG |
| Gross Weight | 180KG |
| Quantity Per 20’Container | 36 |
Competitive Advantage:
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
OSETMAC focuses on woodworking machines for over 8 years. OSETMAC has one wholly-owned manufacturing factory--Qingdao Three One Three Machinery Company. Our factories have been well-recognized as a professional woodworking machine producers. The main products of OSETMAC is sliding ta... OSETMAC focuses on woodworking machines for over 8 years. OSETMAC has one wholly-owned manufacturing factory--Qingdao Three One Three Machinery Company. Our factories have been well-recognized as a professional woodworking machine producers. The main products of OSETMAC is sliding ta...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!