| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 300 sets per month |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | packed by wooden export package or loading by container |
| Pellet Size | 0.4-15mm |
| Apply For | making sinking fish feed pellets. |
| Feature | Automatic Feed Pellet Machine |
| Power | 15-55 kW |
| Type | Floating type fish feed production plant |
| Machinetype | Pellet Mill |
| Voltage | 380 V / 50 Hz |
| Energy | Electricity |
| Advantage | easy operation |
| Raw Material | Corn/rice/grain |
| Feeding Method | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Core Components | Motor, Engine |
| Machine Type | Extruder-based production line |
| Brand Name | MIKIM |
| Model Number | DGP40,DGP60,DGP70,DGP80,DGP90,DGP100,DGP120,DGP135,DGP160,DGP200 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
New Dry Pet Cat Dog Food Fish Feed Extruder Equipment 800kg/h Floating/Sinking
Mini Animal Feed Floating Fish Feed Pellet Machine Extruded
Stainless Steel Fish Feed Pellet Machine with 100-2000 kg/h Capacity and
120kg/h Homemade Dog Food Extruder machine Floating Fish Feed Extruder Pet Dog
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 300 sets per month |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | packed by wooden export package or loading by container |
| Pellet Size | 0.4-15mm | Apply For | making sinking fish feed pellets. |
| Feature | Automatic Feed Pellet Machine | Power | 15-55 kW |
| Type | Floating type fish feed production plant | Machinetype | Pellet Mill |
| Voltage | 380 V / 50 Hz | Energy | Electricity |
| Advantage | easy operation | Raw Material | Corn/rice/grain |
| Feeding Method | Automatic | Warranty | 1 year |
| Core Components | Motor, Engine | Machine Type | Extruder-based production line |
| Brand Name | MIKIM | Model Number | DGP40,DGP60,DGP70,DGP80,DGP90,DGP100,DGP120,DGP135,DGP160,DGP200 |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
Single screw floating fish feed pellet machine, mainly can be used for all kinds of livestock, poultry, pet and aquatic feed puffing, can be used for puffing a single raw material or as vegetable fats and oils in the production of raw materials pretreatment and animal scraps treatment.
Single screw floating fish food pellet maker machine Mixed raw materials in the high temperature and high pressure and extrusion situation, the starch in the raw materials into easily absorbed nutrients, through the feed mold extrusion, by adjusting the rotary cutting motor speed, until the speed regulation of the size and length of the same feed particles. Specific pellet size and shape are obtained by changing the mold.
![]()
Advantages of Single-Screw fish feed pellet maker machine
1. This Single-Screw floating fish feed pellet mill is widely used for producing floating feed pellets of all kinds of aquatic animal.
2. Advanced technology and humanized design ensures easy operation and reliable performance.
3. High efficiency, low power consumption
4. Screw sleeve of this small pet food extruder adopts enchase alloy steel strip structure, which guarantees long service life.
5. Different moulds can be chosen to make pellets with different diameters and shapes.
6. Feed pellets die 1-12mm.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2002
Total Annual:
30000-50000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Mikim machinery has built a good and high reputation on building the most cost-effective machinery equipment in China. mikim is recognized globally as an expert in providing industry leading process design, engineering and manufacturing to a variety of industry machines. Whatever you require, our mi... Mikim machinery has built a good and high reputation on building the most cost-effective machinery equipment in China. mikim is recognized globally as an expert in providing industry leading process design, engineering and manufacturing to a variety of industry machines. Whatever you require, our mi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!