| Packaging Details | Customized packaging |
| Delivery Time | 7-30 days |
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 40000-50000m2/month |
| Veneer Cut | Flat Cut /Quarter Slicing |
| Material | Ebony |
| Wood | Ebony |
| Width | 8-40cm |
| Usage | High Quality Furniture, Flooring, Interior Decoration, Vehicles And Ships, Handicrafts, Blockboard, Handles, Rotary Cut Products |
| Length | 50cm-200cm/ 200cm-244cm/ 245cm-360cm |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | Ebony |
| Place of Origin | dongguan, CHINA |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
Morodo Wood Veneer Sheets 245cm-360cm for Interior Design Projects
Quarter Slicing Natural Wood Veneer 8-40cm Width 20ccm-244cm
Strong Transverse Tensile Strength Burmese Pear Natural Wood Veneer For Durable
Wall Decoration White Oak Wood Veneer Sheets Thickness 3mm-30mm
Product Specification
| Packaging Details | Customized packaging | Delivery Time | 7-30 days |
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 40000-50000m2/month |
| Veneer Cut | Flat Cut /Quarter Slicing | Material | Ebony |
| Wood | Ebony | Width | 8-40cm |
| Usage | High Quality Furniture, Flooring, Interior Decoration, Vehicles And Ships, Handicrafts, Blockboard, Handles, Rotary Cut Products | Length | 50cm-200cm/ 200cm-244cm/ 245cm-360cm |
| Brand Name | OEM | Model Number | Ebony |
| Place of Origin | dongguan, CHINA | Certification | CE |
| High Light | 244cm Length Natural Wood Veneer | ||
Wood has a lustrous appearance with a straight, fine and uniform texture. It is heavy and has a glossy surface. There is no distinctive odor or taste associated with wood.
The air dry density of wood is approximately 1.06g/cm3. During the drying process, wood is prone to shrinking and cracking due to its heaviness. To prevent this, wood should be dried slowly.
Wood has a slight natural resistance to decay and can also withstand termites. However, it is easier to preserve sapwood than heartwood.
Wood is known for its heavy weight, high strength, and toughness. It also has excellent planing performance and maintains its attractive color after precision processing.
Due to its durability and strength, wood is commonly used in the production of high-quality furniture, flooring, interior decoration, vehicles, ships, handicrafts, blockboard, handles, and rotary cut products.
| Property | Value |
|---|---|
| Product Name | Natural Wood Veneer |
| Width | 8-40cm |
| Length | 50cm-200cm/ 20ccm-244cm/ 245cm-360cm |
| Material | Ebony |
| Wood | Ebony |
| Veneer Cut | Flat Cut /Quarter Slicing |
| Usage | High Quality Furniture, Flooring, Interior Decoration, Vehicles And Ships, Handicrafts, Blockboard, Handles, Rotary Cut Products |
| Key Features | - Made from 0.6 mm thick wood veneer sheets - Natural, high-quality Ebony wood - Available in various widths and lengths - Suitable for a wide range of applications |
The applications of it are widespread, encompassing high-quality furniture, flooring, interior design, vehicles and ships, handicrafts, blockboard, handles, and rotary cut products.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2018
Total Annual:
4000000-8000000
Employee Number:
60~120
Ecer Certification:
Site Member
Dongguan Guanlin Wood Industry Co., Ltd has more than 7 years of experience in manufacturing as well as exporting worldwide. Our main products are Wood Veneer,Wall Panel ,Solid Wood Panels Wood products , we successfully export many orders in bulk quantity to potential market such as... Dongguan Guanlin Wood Industry Co., Ltd has more than 7 years of experience in manufacturing as well as exporting worldwide. Our main products are Wood Veneer,Wall Panel ,Solid Wood Panels Wood products , we successfully export many orders in bulk quantity to potential market such as...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!