| Wood | Ciricote/Ziricote |
| Width | 8-40cm |
| Length | 0.5m-2m/ 2cm-2.44m/ 2.45m-3.6m |
| Product name | Ciricote/Ziricote Natural Wood Veneer |
| usage | Construction carpentry, high-end furniture production |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | Ciricote/Ziricote |
| Certification | CE |
| Place of Origin | dongguan, CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Morodo Wood Veneer Sheets 245cm-360cm for Interior Design Projects
Quarter Slicing Natural Wood Veneer 8-40cm Width 20ccm-244cm
Strong Transverse Tensile Strength Burmese Pear Natural Wood Veneer For Durable
Wall Decoration White Oak Wood Veneer Sheets Thickness 3mm-30mm
Product Specification
| Wood | Ciricote/Ziricote | Width | 8-40cm |
| Length | 0.5m-2m/ 2cm-2.44m/ 2.45m-3.6m | Product name | Ciricote/Ziricote Natural Wood Veneer |
| usage | Construction carpentry, high-end furniture production | Brand Name | OEM |
| Model Number | Ciricote/Ziricote | Certification | CE |
| Place of Origin | dongguan, CHINA | ||
| High Light | OEM ziricote wood veneer ,ziricote veneer for construction carpentry ,OEM ciricote wood veneer | ||
Ciricote/Ziricote Natural Wood Veneer
The color changes with the wood grain, with a slight black green background, while the black brown wood grain has straight fine lines, curly cloud patterns, and irregular mountain and water like patterns, with intricate and varied patterns, deep, introverted, and lively and rhythmic beauty.
Wood veneer, also known as thin wood or veneer, is used for veneer decoration of furniture and other products. It is a wood veneer or veneer material with precious tree species characteristics.
Usage: Construction carpentry, high-end furniture production
Characteristic: The color of black persimmon wood changes with the wood grain, with a slightly black green background. The black brown wood grain has straight fine lines, curly cloud patterns, and irregular mountain and water like patterns, with a density of 0.79-0.99, growing up to a height of 15m. The texture is hard and fine, with intricate and varied patterns. Black persimmon wood not only has a beautiful appearance, but also is the best material for making small handicrafts.
| Wood | Ciricote/Ziricote |
| Width | 8-40cm |
| Length | 0.5m-2m/ 2cm-2.44m/ 2.45m-3.6m |
| Product name | Ciricote/Ziricote wood veneer |
| usage | Construction carpentry, high-end furniture production |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2018
Total Annual:
4000000-8000000
Employee Number:
60~120
Ecer Certification:
Site Member
Dongguan Guanlin Wood Industry Co., Ltd has more than 7 years of experience in manufacturing as well as exporting worldwide. Our main products are Wood Veneer,Wall Panel ,Solid Wood Panels Wood products , we successfully export many orders in bulk quantity to potential market such as... Dongguan Guanlin Wood Industry Co., Ltd has more than 7 years of experience in manufacturing as well as exporting worldwide. Our main products are Wood Veneer,Wall Panel ,Solid Wood Panels Wood products , we successfully export many orders in bulk quantity to potential market such as...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!