| Wood | Burmese pear |
| Width | 8-40cm |
| Length | 0.5m-2m/ 2cm-2.44m/ 2.45m-3.6m |
| Product name | Burmese pear Natural Wood Veneer |
| usage | Widely used in furniture, luxury cars, airplanes, yachts, flooring, musical instruments, and other fields |
| feature | moisture-proof, anti-corrosion, insect proof, fire prevention, etc. |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | Burmese pear |
| Certification | CE |
| Place of Origin | dongguan, CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Morodo Wood Veneer Sheets 245cm-360cm for Interior Design Projects
Quarter Slicing Natural Wood Veneer 8-40cm Width 20ccm-244cm
Strong Transverse Tensile Strength Burmese Pear Natural Wood Veneer For Durable
Wall Decoration White Oak Wood Veneer Sheets Thickness 3mm-30mm
Product Specification
| Wood | Burmese pear | Width | 8-40cm |
| Length | 0.5m-2m/ 2cm-2.44m/ 2.45m-3.6m | Product name | Burmese pear Natural Wood Veneer |
| usage | Widely used in furniture, luxury cars, airplanes, yachts, flooring, musical instruments, and other fields | feature | moisture-proof, anti-corrosion, insect proof, fire prevention, etc. |
| Brand Name | OEM | Model Number | Burmese pear |
| Certification | CE | Place of Origin | dongguan, CHINA |
| High Light | Furniture Production Wood Veneer ,Burmese pear Natural Wood Veneer ,Burmese Pear Natural Wood Veneer | ||
Burmese pear Natural Wood Veneer
Beautiful color: Hard texture, delicate texture, bright color, can give people a noble and elegant feeling, very suitable for home decoration.
Environmentally friendly and pollution-free: It belongs to natural wood, non-toxic and harmless, and will not release harmful gases. It is environmentally friendly and pollution-free, safe and reliable.
Durable: Wood is hard, dense, and not easily deformed, cracked, or discolored, with strong wear resistance and durability.
Easy to install: Using adhesive installation, it is very simple and fast, without the need for multiple construction like traditional painted wooden decorative panels.
Easy maintenance: The surface is flat and smooth, without suction or accumulation of dust, making maintenance very convenient.
Moisture content: 8%
Bending strength: 750
Thickness: 3mm-30mm
Thermal conductivity: medium
Linear expansion rate: low
Transverse tensile strength: strong
Parallel shear strength: strong
Parallel tensile strength: strong
Horizontal local compressive strength: strong
Surface effect: sanding, UV paint
Process: hot pressing, cold pressing
| Wood | Burmese pear |
| Width | 8-40cm |
| Length | 0.5m-2m/ 2cm-2.44m/ 2.45m-3.6m |
| Product name | Burmese pear Natural Wood Veneer wood veneer |
| usage | Widely used in furniture, luxury cars, airplanes, yachts, flooring, musical instruments, and other fields |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2018
Total Annual:
4000000-8000000
Employee Number:
60~120
Ecer Certification:
Site Member
Dongguan Guanlin Wood Industry Co., Ltd has more than 7 years of experience in manufacturing as well as exporting worldwide. Our main products are Wood Veneer,Wall Panel ,Solid Wood Panels Wood products , we successfully export many orders in bulk quantity to potential market such as... Dongguan Guanlin Wood Industry Co., Ltd has more than 7 years of experience in manufacturing as well as exporting worldwide. Our main products are Wood Veneer,Wall Panel ,Solid Wood Panels Wood products , we successfully export many orders in bulk quantity to potential market such as...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!