| Payment Terms | Contact us for payment methods |
| Supply Ability | 150000pcs per month |
| Delivery Time | 1 - 7 Working Days |
| Packaging Details | Packed In Standered Export Carton Boxes. |
| Product | Conveyance Chain Pad |
| Brand | YD |
| Color | Grey |
| Application | Spares for Woodworking Edge-banding Machine |
| Material | High-quality Rubber and plastic |
| Length | 80mm |
| Width | 73mm |
| Thickness | 20mm |
| Brand Name | YIDIAN |
| Model Number | CCE003 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
φ48*φ20*25mm Press Wheel Rubber Roller For Woodworking Edge-Banding Machine
2-006-80-3310 Glue Roller REPAIR KIT 2006803310 Edgebanding Machine Glue
Edge Banding Strip Feeding Device Belt Pressing Device For Edgebander
OEM Edge Band Heater For Edgebanding Machines Edgeband Heating System
Product Specification
| Payment Terms | Contact us for payment methods | Supply Ability | 150000pcs per month |
| Delivery Time | 1 - 7 Working Days | Packaging Details | Packed In Standered Export Carton Boxes. |
| Product | Conveyance Chain Pad | Brand | YD |
| Color | Grey | Application | Spares for Woodworking Edge-banding Machine |
| Material | High-quality Rubber and plastic | Length | 80mm |
| Width | 73mm | Thickness | 20mm |
| Brand Name | YIDIAN | Model Number | CCE003 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | yidian woodwork Edge Banding Machine Spare Parts ,Conveyance Chain Block 20mm ,yidian Woodworking parts Conveyance Chain Block | ||
CCE003 80X73X20mm Conveyance Chain Block For Woodworking Edge Banding Machine
Product Description:
Enhance the efficiency and performance of your edge banding machine with the CCE003 80X73X20mm Conveyance Chain Block. Designed to facilitate seamless material conveyance, this chain block is a reliable solution for optimizing your edge banding operations.
Key Features:
Invest in the CCE003 chain block today and experience the difference in material conveyance efficiency. For pricing information, detailed specifications, or any further inquiries, please don't hesitate to contact us. Our dedicated customer service team is ready to assist you in finding the perfect chain block solution for your edge banding machine.
YIDIAN aims to became the one stop shop of woodworking machinery accessories and tools. We provide a wide range of consumable accessories, tools and spare parts for woodworking machine such as CNC machines, beam saws, edge banding machines, moulders, etc. If you can’t find what you are looking for, please ask us for help!
YIDIAN also support customization for drill bits, cutters, glue pots, and so on... only if you give us a precise drawing. Feel free to contact us if you have any questions!
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
6000000-9000000
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
High-performance machinery relies on high-quality parts and components. Foshan Yidian Woodworking Machinery Co., Ltd., founded in 2016 in Lunjiao, Shunde, Foshan – known as the "China Woodworking Machinery Town"- is a high-tech enterprise integrating R&D, production, sales,&... High-performance machinery relies on high-quality parts and components. Foshan Yidian Woodworking Machinery Co., Ltd., founded in 2016 in Lunjiao, Shunde, Foshan – known as the "China Woodworking Machinery Town"- is a high-tech enterprise integrating R&D, production, sales,&...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!