| Packaging Details | Export Wooden Case |
| Delivery Time | 10 working days |
| Supply Ability | 100 sets/month |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Machinery Function | baking |
| application fields | Commercial Catering, Snack Food Factory, Bakery, Frozen Food Factory |
| condition | New |
| Configuration | Rotary, Chamber |
| Control Type | Digital Control, Programmable Control, Touch Control |
| dimension(l*w*h) | 885*1125*805mm |
| Door style | Side Swing |
| Embedded | Yes |
| Function | Baking, Convection Baking, Steaming |
| Heat source | Electric, Hot Air, Steam |
| Height | 805mm |
| key selling points | Easy To Operate |
| Other Characteristics | Automatic, Digital, High-Temperature, Programmable, Stainless Steel |
| output product name | Pizza, Sandwich, Chicken wing,Cake |
| Oven type | Electric Oven, Steam Oven |
| Plug Type | Japanese Plug, British Plug, Swiss Plug |
| raw material | Flour, Bread |
| Special Feature | Large Capacity, Programmable |
| Specific Application Scenario | Industrial Use, Indoor |
| voltage | 380V |
| warranty | 1 Year |
| weight | 215 |
| Width | 885mm |
| Product name | Electric Convection Oven |
| Quantity of trays | 5/10 |
| After-sales Service Provided | 1 year , Free spare parts |
| Operating Language | English |
| Power Source | Electric Gas |
| Type | Convection |
| OEM / ODM | Acceptable |
| Style | Fashionable |
| Material | Stianless Steel |
| Brand Name | World-Seiki |
| Place of Origin | Made in China |
| Certification | ISO,CE,CO |
| Model Number | WSK-705EX |
View Detail Information
Explore similar products
SS 185KG Rotating Convection Oven Automatic Rotary Commercial Biscuit Oven
CE 260KG Commercial Bread Making Machine Electric Rotating Bread Oven 10 Trays
1000mm 60KG Rotating Convection Oven Electric Equipment For Pizza Making
Japanese Brand Commercial Quick Oven 1125mm 5 Pan Bread Baking Equipment
Product Specification
| Packaging Details | Export Wooden Case | Delivery Time | 10 working days |
| Supply Ability | 100 sets/month | Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Machinery Function | baking | application fields | Commercial Catering, Snack Food Factory, Bakery, Frozen Food Factory |
| condition | New | Configuration | Rotary, Chamber |
| Control Type | Digital Control, Programmable Control, Touch Control | dimension(l*w*h) | 885*1125*805mm |
| Door style | Side Swing | Embedded | Yes |
| Function | Baking, Convection Baking, Steaming | Heat source | Electric, Hot Air, Steam |
| Height | 805mm | key selling points | Easy To Operate |
| Other Characteristics | Automatic, Digital, High-Temperature, Programmable, Stainless Steel | output product name | Pizza, Sandwich, Chicken wing,Cake |
| Oven type | Electric Oven, Steam Oven | Plug Type | Japanese Plug, British Plug, Swiss Plug |
| raw material | Flour, Bread | Special Feature | Large Capacity, Programmable |
| Specific Application Scenario | Industrial Use, Indoor | voltage | 380V |
| warranty | 1 Year | weight | 215 |
| Width | 885mm | Product name | Electric Convection Oven |
| Quantity of trays | 5/10 | After-sales Service Provided | 1 year , Free spare parts |
| Operating Language | English | Power Source | Electric Gas |
| Type | Convection | OEM / ODM | Acceptable |
| Style | Fashionable | Material | Stianless Steel |
| Brand Name | World-Seiki | Place of Origin | Made in China |
| Certification | ISO,CE,CO | Model Number | WSK-705EX |
| High Light | Digital Control Rotating Convection Oven ,Rotating Convection Oven 1125mm ,hot air convection oven with steam | ||
| Model | WSK-705EX/WSK-705EX+R1 | |
| Quantity of trays | 5 | |
| Tray size (mm) | 400*600 | |
| Distance between the shelves (mm) | 90 | |
| Over All Size(mm) | Width | 885 |
| Depth | 1125 | |
| Height | 805 | |
| Power(kw) | 9.8 | |
| Voltage (v) | 380 | |
| Weight (kg) | 185 | |
| Inner side material of chamber | Stainless steel | |
| Outer side material of chamber | Stainless steel | |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1983
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuxi Xiangjing Machinery Co.,Ltd is a subsidiary established in Wuxi, China by Wold-Seiki Co.,Ltd, put into operation in May 2011. ● The 1st workshop is set up on Jun. 1, 1983. ● The 2nd workshop is completed in 1995. ● 10 offices and 36 agencies are set up throughout Japan in 2010. ... Wuxi Xiangjing Machinery Co.,Ltd is a subsidiary established in Wuxi, China by Wold-Seiki Co.,Ltd, put into operation in May 2011. ● The 1st workshop is set up on Jun. 1, 1983. ● The 2nd workshop is completed in 1995. ● 10 offices and 36 agencies are set up throughout Japan in 2010. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!