| Packaging Details | Export Wooden Case |
| Delivery Time | 10 working days |
| Supply Ability | 100 sets/month |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Machinery Function | Baking |
| application fields | Commercial Catering, Snack Food Factory, Bakery, Frozen Food Factory |
| condition | New |
| dimension(l*w*h) | 780*1253*690mm(30.71*49.33*27.17in) |
| key selling points | Easy To Operate |
| output product name | Pizza, Sandwich, Chicken wing,Cake |
| raw material | Flour, Bread, Milk |
| voltage | 220V |
| warranty | 1 Year |
| weight | 149 KG(328.49lb) |
| power | 0.75 |
| Product name | Gas Convection oven |
| Quantity of trays | 5/10 |
| After-sales Service Provided | 1 year , Free spare parts |
| Operating Language | English |
| Power Source | Electric Gas Diesal |
| Type | Convection |
| OEM / ODM | Acceptable |
| Style | Fashionable |
| Material | Stianless Steel |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Food & Beverage Factory, Restaurant, Food Shop, Food & Beverage Shops, Other |
| Core Components | Material:Stainless steel |
| Brand Name | World-Seiki |
| Place of Origin | Made in China |
| Certification | ISO,CE,CO |
| Model Number | WSK-710G |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Packaging Details | Export Wooden Case | Delivery Time | 10 working days |
| Supply Ability | 100 sets/month | Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Machinery Function | Baking | application fields | Commercial Catering, Snack Food Factory, Bakery, Frozen Food Factory |
| condition | New | dimension(l*w*h) | 780*1253*690mm(30.71*49.33*27.17in) |
| key selling points | Easy To Operate | output product name | Pizza, Sandwich, Chicken wing,Cake |
| raw material | Flour, Bread, Milk | voltage | 220V |
| warranty | 1 Year | weight | 149 KG(328.49lb) |
| power | 0.75 | Product name | Gas Convection oven |
| Quantity of trays | 5/10 | After-sales Service Provided | 1 year , Free spare parts |
| Operating Language | English | Power Source | Electric Gas Diesal |
| Type | Convection | OEM / ODM | Acceptable |
| Style | Fashionable | Material | Stianless Steel |
| Showroom Location | None | Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided | Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year | Applicable Industries | Hotels, Food & Beverage Factory, Restaurant, Food Shop, Food & Beverage Shops, Other |
| Core Components | Material:Stainless steel | Brand Name | World-Seiki |
| Place of Origin | Made in China | Certification | ISO,CE,CO |
| Model Number | WSK-710G | ||
| High Light | 0.75kw Gas Convection Oven ,220V Gas Convection Oven ,ODM convection oven commercial electric | ||
| Model | WSK-705G | WSK-710G |
|---|---|---|
| Quantity of trays | 5 | 10 |
| Tray size (mm) | 400×600 | 400×600 |
| Distance between the shelves (mm) | 90 | - |
| Overall size (mm) | 780×1253×690 | 780×1253×1710 |
| Power (kw) | 0.5 | 1 |
| Heat value (kcal/h) | 8730 | 17500 |
| Voltage (v) | 220 | 220 |
| Weight (kg) | 186 | 270 |
| Inside and surface material | Stainless steel | Bowl.ball.hook.fan |
Our commercial convection ovens are ideal for bakeries, restaurants, hotels, and food production facilities requiring consistent, high-volume baking capabilities.
Who are you?
We are Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd., based in Jiangsu, China, established in 2011. Our factory employs approximately 50 people and serves Eastern Asia (50%), Domestic Market (30%), and Southeast Asia (20%).
How can you guarantee quality?
We provide pre-production samples before mass production and conduct final inspections before shipment to ensure product quality.
What products do you offer?
Our product range includes planetary mixers, spiral mixers, divider rounders, moulders, slicers, proofers, convection ovens, deck ovens, and complete bakery production lines.
Why choose us over other suppliers?
Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd. is a professional manufacturer with nearly 40 years of experience in bread, snacks, and kitchen equipment production and manufacturing.
Can I visit your factory?
Yes, we welcome factory visits. As a Wuxi manufacturer with professional bakery equipment production experience since 2011, we're happy to host potential partners.
Do you accept OEM orders?
Yes, we offer OEM services and can apply your logo to the equipment. Our standard WSK branding is also available if preferred.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1983
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuxi Xiangjing Machinery Co.,Ltd is a subsidiary established in Wuxi, China by Wold-Seiki Co.,Ltd, put into operation in May 2011. ● The 1st workshop is set up on Jun. 1, 1983. ● The 2nd workshop is completed in 1995. ● 10 offices and 36 agencies are set up throughout Japan in 2010. ... Wuxi Xiangjing Machinery Co.,Ltd is a subsidiary established in Wuxi, China by Wold-Seiki Co.,Ltd, put into operation in May 2011. ● The 1st workshop is set up on Jun. 1, 1983. ● The 2nd workshop is completed in 1995. ● 10 offices and 36 agencies are set up throughout Japan in 2010. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!