| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 100 sets/month |
| Delivery Time | 10 working days |
| Packaging Details | Export Wooden Case |
| Machinery Function | baking bread |
| application fields | Commercial Catering, Snack Food Factory, Bakery, Frozen Food Factory |
| condition | New |
| Configuration | Chamber, Tunnel |
| Control Type | Digital Control, Touch Control, Programmable Control |
| dimension(l*w*h) | 1665*1200*1820mm(65.55*47.24*71.65in) |
| Door style | French Door |
| Embedded | Yes |
| Function | Baking, Heating, Steaming |
| Heat source | Electric, Steam |
| Height | 1820mm(71.65in) |
| key selling points | Easy To Operate, Long Service Life, Famous brand PLC, Low Noise Level, High Productivity |
| Other Characteristics | Automatic, Continuous, Programmable, Stainless Steel, Digital, High-Temperature |
| output product name | Cake,Bread,Pizza... |
| Oven type | Steam Oven, Electric Oven, Deck Oven |
| Plug Type | Japanese Plug, Swiss Plug, European Plug |
| raw material | Flour, Bread |
| Special Feature | Programmable, Timer, Large Capacity |
| Specific Application Scenario | Indoor, Industrial Use |
| voltage | 380V |
| warranty | 1 Year |
| weight | 1460 |
| Width | 1665mm(65.55in) |
| Product name | Electric Deck Oven |
| Quantity of trays | 16 |
| After-sales Service Provided | 1 year , Free spare parts |
| Operating Language | English |
| Power Source | Electric Gas |
| Type | Convection |
| OEM / ODM | Acceptable |
| Style | Fashionable |
| Material | Stianless Steel |
| Brand Name | World-Seiki |
| Place of Origin | Made in China |
| Certification | ISO,CE,CO |
| Model Number | WSK-44YW-R |
View Detail Information
Explore similar products
World Seiki FUKUOKA Commercial Electric Deck Oven for Professional Baking
Manufacturer Bread Baking Oven for Cake Small Electric 1 Deck 1 Tray Deck Oven
Small Electric Deck Oven with Digital Control Commercial Baking for Bread-New
Chinese Price 1 Deck 2 Trays High Quality Japanese Electric Bread Deck Oven
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 100 sets/month |
| Delivery Time | 10 working days | Packaging Details | Export Wooden Case |
| Machinery Function | baking bread | application fields | Commercial Catering, Snack Food Factory, Bakery, Frozen Food Factory |
| condition | New | Configuration | Chamber, Tunnel |
| Control Type | Digital Control, Touch Control, Programmable Control | dimension(l*w*h) | 1665*1200*1820mm(65.55*47.24*71.65in) |
| Door style | French Door | Embedded | Yes |
| Function | Baking, Heating, Steaming | Heat source | Electric, Steam |
| Height | 1820mm(71.65in) | key selling points | Easy To Operate, Long Service Life, Famous brand PLC, Low Noise Level, High Productivity |
| Other Characteristics | Automatic, Continuous, Programmable, Stainless Steel, Digital, High-Temperature | output product name | Cake,Bread,Pizza... |
| Oven type | Steam Oven, Electric Oven, Deck Oven | Plug Type | Japanese Plug, Swiss Plug, European Plug |
| raw material | Flour, Bread | Special Feature | Programmable, Timer, Large Capacity |
| Specific Application Scenario | Indoor, Industrial Use | voltage | 380V |
| warranty | 1 Year | weight | 1460 |
| Width | 1665mm(65.55in) | Product name | Electric Deck Oven |
| Quantity of trays | 16 | After-sales Service Provided | 1 year , Free spare parts |
| Operating Language | English | Power Source | Electric Gas |
| Type | Convection | OEM / ODM | Acceptable |
| Style | Fashionable | Material | Stianless Steel |
| Brand Name | World-Seiki | Place of Origin | Made in China |
| Certification | ISO,CE,CO | Model Number | WSK-44YW-R |
| High Light | European Style industrial baking equipment ,industrial baking equipment 19.2KW ,25.6KW pastry machine | ||
New condition electric baking deck oven with steam tube stone loader, designed for professional bakery operations.
| Specification | WSK-43YW-R | WSK-44YW-R |
|---|---|---|
| Deck Number | 3 | 4 |
| Quantity of Trays | 12 | 16 |
| Tray Size (mm) | 400*600 | 400*600 |
| Overall Width (mm) | 1665 | 1665 |
| Overall Depth (mm) | 1200 | 1200 |
| Overall Height (mm) | 1820 | 1820 |
| Inner Width (mm) | 1250 | 1250 |
| Inner Depth (mm) | 900 | 900 |
| Inner Height (mm) | 210 | 210 |
| Power (kW) | 19.2 | 25.6 |
| Voltage (V) | 380 | 380 |
| Weight (Kg) | 1100 | 1460 |
| Temperature Range (°C) | 300 | 300 |
| Surface Material | SUS430HL | SUS430HL |
| Optional Features | Steam, Stone Plate |
Ideal for commercial bakeries, food production facilities, and establishments requiring high-volume baking capabilities with consistent results.
We are Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd., based in Jiangsu, China, established in 2011. Our factory employs approximately 50 people and serves Eastern Asia (50%), Domestic Market (30%), and Southeast Asia (20%).
We provide pre-production samples before mass production and conduct final inspections before shipment to ensure product quality.
Our product range includes planetary mixers, spiral mixers, divider rounders, moulders, slicers, proofers, convection ovens, deck ovens, and complete bakery production lines.
Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd. is a professional manufacturer with nearly 40 years of experience in bread, snacks, and kitchen equipment production and manufacturing.
Yes, we welcome factory visits. As a Wuxi manufacturer with professional bakery equipment production experience since 2011, we're happy to host potential partners.
Yes, we offer OEM services and can apply your logo to the equipment. Our standard WSK branding is also available if preferred.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1983
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuxi Xiangjing Machinery Co.,Ltd is a subsidiary established in Wuxi, China by Wold-Seiki Co.,Ltd, put into operation in May 2011. ● The 1st workshop is set up on Jun. 1, 1983. ● The 2nd workshop is completed in 1995. ● 10 offices and 36 agencies are set up throughout Japan in 2010. ... Wuxi Xiangjing Machinery Co.,Ltd is a subsidiary established in Wuxi, China by Wold-Seiki Co.,Ltd, put into operation in May 2011. ● The 1st workshop is set up on Jun. 1, 1983. ● The 2nd workshop is completed in 1995. ● 10 offices and 36 agencies are set up throughout Japan in 2010. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!