China 6v 12v Dc Gear Motor 20D-180SH 2.8kg.cm High Torque Micro Mini Small 20mm
  1. China 6v 12v Dc Gear Motor 20D-180SH 2.8kg.cm High Torque Micro Mini Small 20mm
  2. China 6v 12v Dc Gear Motor 20D-180SH 2.8kg.cm High Torque Micro Mini Small 20mm
  3. China 6v 12v Dc Gear Motor 20D-180SH 2.8kg.cm High Torque Micro Mini Small 20mm
  4. China 6v 12v Dc Gear Motor 20D-180SH 2.8kg.cm High Torque Micro Mini Small 20mm
  5. China 6v 12v Dc Gear Motor 20D-180SH 2.8kg.cm High Torque Micro Mini Small 20mm
  6. China 6v 12v Dc Gear Motor 20D-180SH 2.8kg.cm High Torque Micro Mini Small 20mm
6v 12v Dc Gear Motor 20D-180SH 2.8kg.cm High Torque Micro Mini Small 20mm
  1. MOQ: 1PC
  2. Price: USD9~15/PC
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 50000PCS/month
Delivery Time 30 days
Packaging Details carton
Material Steel,Plastic,POM,Brass,Aluminum
Shape Spur,Plate,Bar,Tube,Rod
Application Match with the gear rack,Mines,Machine,Ice cream machine,electronic
Surface treatment Quenching,Clean or Customized,polishing,Zinc plated,Case Hardened
Color black,green,white,blue,Any color
Processing Hobbing,turning,CNC Machining,Powder metallurgy sintering,grinding
Service OEM ODM,OEM/ODM,customized,Weekly project follow-up report
Pressure angle 20 Degree,Custom Designed,20 degrees / 14.5 degrees spur gear,20°
Module as drawing,0.2~3.0 Customized,m0.5-m20 spur gear,Accepted,according to drawing
Process Cnc milling,CNC machining,etc,Injection molding,Casting+Heat Treatment+Machining
Tolerance 0.05mm,according to drawing
Type spur gear,worm gear,Power Transmission Parts,bevel gear,Straight teeth
Density 6.2 - 7.1 g/cm3,1.6g/cm3,0.93-0.96g/cm3
Usage Large Gear,for cnc machine,Construction Hoist
Voltage 12V
Brand Name XINHE MOTOR
Model Number 20D180-EN
Certification CE RoHS
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 50000PCS/month
Delivery Time 30 days Packaging Details carton
Material Steel,Plastic,POM,Brass,Aluminum Shape Spur,Plate,Bar,Tube,Rod
Name Custom Sizes Carbon Steel Spur Gear,Supply High Precision Metal Spur Gear,High Precision General Motor Gear,Aluminum Spur Gear Tolerance 0.05mm,according to drawing
Usage Large Gear,for cnc machine,Construction Hoist Voltage 12V
Brand Name XINHE MOTOR Model Number 20D180-EN
Certification CE RoHS Place of Origin CHINA
6V 12V 20mm 20D180 Micro Brushed DC Metal Gear Motor With Stainless Steel Gears
Product Overview
This 20mm reduction gearbox is equipped with 180 horsepower and 130 horsepower motors. It offers two options: carbon brushes and metal brushes. The carbon brush version has a longer lifespan, while the metal brush version has lower noise. The ratio range is from 11.7:1 to 488:1. The motor can be equipped with a rear axle and can be paired with a encoder. The 4mm diameter shaft can be customized in size specifications. The encoder uses Hall chips for more accurate and reliable performance.
Technical Features
  • Middle Power version with 0.65A stall current