| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/P, D/A |
| Delivery Time | 7 days |
| Packaging Details | wooden box |
| Tunnel size | 500 * 300 mm |
| Belt load | 150kg |
| Belt speed | 0.22 m/s |
| Image | color |
| Computer system | Windows XP or 7 |
| Software | Multi-language |
| Remote | remote workstation |
| Warranty | 12 months |
| Brand Name | SECUSCAN |
| Model Number | AT5030C |
| Certification | US.FDA, CE, ISO9001, India-AERB |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
X Ray Baggage Scanner with Reliable Performance for Security Checkpoints
17 inch X Ray Baggage Scanner with High Resolution For Hotels
Cargo, Baggage and Parcel Inspection Systems security equipment 220V AC for
Cargo, Baggage and Parcel Inspection Systems security equipment 220V AC for
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/P, D/A | Delivery Time | 7 days |
| Packaging Details | wooden box | Tunnel size | 500 * 300 mm |
| Belt load | 150kg | Belt speed | 0.22 m/s |
| Image | color | Computer system | Windows XP or 7 |
| Software | Multi-language | Remote | remote workstation |
| Warranty | 12 months | Brand Name | SECUSCAN |
| Model Number | AT5030C | Certification | US.FDA, CE, ISO9001, India-AERB |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | cargo inspection ,baggage x ray machine | ||
Product Description:
General Specification of x-ray inspeciton amchine:
* Tunnel Size: 500(W)*300(H)mm
* Conveyor Speed: 0.22m/s
* Conveyor Max Load: 150kg
* Dose per Inspection: <2.9 μGy/h
* Resolution: <0.101mm Metal Wire
* Spatial resolution: Level: dia1.0mm, Vertical: dia1.3mm
* Penetrate resolution: Dia 0.511mm
* Penetration: 32mm Steel
* Film Safety: Guarantee ISO1600 Film
* X-ray Leakage: <0.05 μGy/h (at a distance of 5cm From external housing)
X-ray Generator of x-ray baggage detector
* Generate direct: Upward
* Generate angle: 80 degree
* Anode Voltage: 140Kv
* Anode power: 0.2 to 1.0mA
* Cooling / Duty Cycle: Oil Cooling /100%
Image System of x-ray baggage detector
* X-ray Sensor: L-Shaped Photodiode Array (multi-energetic), 12bit Deep
* Monitor: High Resolution Color, LCD Accord, 19 inch, operation desk(optional)
* Image Processing: Edge enhancement, image strengthening, image lightening,, reducing darkening, image returning, image retrieval.
* Image Grey Level: 4096
* Image Max Resolution: 1024 * 1280pixel
* Image Processing: 24bit for processing real time
* Image storage: Storage 60000 pictures in real time
* Zones & Zoom: 1-9 Image regions, 2,4,8,16 Times Enlarge, Whole screen continuous observation
* Multi-energetic distinguish objects: organic objects in orange, inorganic objects in blue, mixture in green
* Assist to detect drug and explosive powder
* TIP
* Remote workstation
Installation Data of x-ray baggage detector
Operation temperature/Humidity: 0°C-45°C/20%-95%(non-condensing)
Storage Temperature/Humidity: -20°C-60°C/20%-95%(non-condensing)
Operation Power: 187~240VAC, 50/60Hz
Power Consumption: 0.3KW(working)
Noise: <55db
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
33 Million-35 Million
Employee Number:
475~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac... Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!