| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 1000 sets/year |
| Delivery Time | 5-7 working days after confirming the order |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Brand | OEM accepted |
| Business Type | Manufacturer |
| Conveyor Speed | 0.22m/s |
| Tunnel size | 500mm*300mm |
| Conveyor Max load | 150KG |
| Penetration | 30-32mm Steel |
| Film Safety | Guarantee ISO1600 Film |
| Have in stock | Yes |
| Certificate | CE ISO |
| Bidirectional Scanning | Yes |
| OEM | Accept |
| Brand Name | SECUPLUS |
| Model Number | SPX-5030C |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
X Ray Baggage Scanner with Reliable Performance for Security Checkpoints
17 inch X Ray Baggage Scanner with High Resolution For Hotels
Cargo, Baggage and Parcel Inspection Systems security equipment 220V AC for
Cargo, Baggage and Parcel Inspection Systems security equipment 220V AC for
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union | Supply Ability | 1000 sets/year |
| Delivery Time | 5-7 working days after confirming the order | Packaging Details | Plywood Pallet |
| Brand | OEM accepted | Business Type | Manufacturer |
| Conveyor Speed | 0.22m/s | Tunnel size | 500mm*300mm |
| Conveyor Max load | 150KG | Penetration | 30-32mm Steel |
| Film Safety | Guarantee ISO1600 Film | Have in stock | Yes |
| Certificate | CE ISO | Bidirectional Scanning | Yes |
| OEM | Accept | Brand Name | SECUPLUS |
| Model Number | SPX-5030C | Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | x-ray baggage inspection system ,baggage x ray machine | ||
Small tunnel size Window XP Baggage And Parcel Inspection machine for Police security check SPX-5030C
![]()
General Specification
|
Tunnel Size: |
500(W)*300H)mm |
|
Conveyor Speed: |
0.22m/s |
|
Conveyor Max Load: |
150kgs |
|
Wire Resolution: |
32AWG to 38 AWG |
|
Spatial resolution: |
horizontal:1.3 or 1.0mm, |
|
Penetration: |
27-32mm Steel |
|
Film Safety: |
Guarantee ISO1600 Film |
|
X-ray Leakage: |
<1μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) |
| Pass rate: | 720 bags per hour |
|
Beam direction: |
Diagonal |
|
Generate angle: |
80 degree |
|
Anode Voltage: |
140Kv |
|
Anode power: |
0.4 to 1.2mA |
|
Cooling / Duty Cycle: |
Oil Cooling /100% |
|
X-ray Sensor: |
L-Shaped Photodiode Array (mono-energetic), 12bit Deep |
|
Monitor: |
High Resolution LCD Accord, 17 inch |
|
Image Processing: |
Edge enhancement, image strengthening, image lightening, reducing darkening, image returning, image retrieval. |
|
Image Grey Level: |
4096 |
|
Image Max Resolution: |
1024 * 768 pixel |
|
Image Processing: |
24bit for processing real time |
|
Image storage: |
Storage 100000 pictures in real time |
|
Zoom: |
64 Times Enlarge, Whole screen continuous observation |
|
Operation temperature/Humidity: |
0℃-45℃/20%-95%(non-condensing) |
|
Storage Temperature/Humidity: |
-20℃-60℃/20%-95%(non-condensing) |
|
Operation Power: |
220VAC(±10%)50±3Hz |
|
Power Consumption: |
1 KW (max) |
|
Noise: |
<60db |
Applications:
01. railway station
02. Transport terminals,
03. Buildings,
04. Factories (to find needle in clothing, shoes, bags),
05. Courthouses,
06. Embassies,
07. Military installations,
08. Prisons,
09. Hotels,
10. Schools ,
11. Convention centers,
12. Security checkpoints
13. Special events location
Our Work Shop
![]()
Detailed Product Description:
Company Profile
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
33 Million-35 Million
Employee Number:
475~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac... Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!