| Packaging Details | Wooden Packing |
| Delivery Time | One week when stock available, One month when no stock. |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 300 sets/month |
| Departure Port | any port in China |
| Conveyor speed | 0.22m/s |
| Tunnel Size | 500*300mm |
| Conveyor Max Load | 20kg |
| Penetration | 8mm |
| Penetration resolution | 32mm |
| X-ray Leakage | <0.05 μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | SECUSCAN |
| Certification | CE, ISO |
| Model Number | AT5030A |
View Detail Information
Explore similar products
X Ray Baggage Scanner with Reliable Performance for Security Checkpoints
17 inch X Ray Baggage Scanner with High Resolution For Hotels
Cargo, Baggage and Parcel Inspection Systems security equipment 220V AC for
Cargo, Baggage and Parcel Inspection Systems security equipment 220V AC for
Product Specification
| Packaging Details | Wooden Packing | Delivery Time | One week when stock available, One month when no stock. |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union | Supply Ability | 300 sets/month |
| Departure Port | any port in China | Conveyor speed | 0.22m/s |
| Tunnel Size | 500*300mm | Conveyor Max Load | 20kg |
| Penetration | 8mm | Penetration resolution | 32mm |
| X-ray Leakage | <0.05 μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) | Place of Origin | China |
| Brand Name | SECUSCAN | Certification | CE, ISO |
| Model Number | AT5030A | ||
| High Light | Steel Baggage And Parcel Inspection ,Photodiode Array Baggage And Parcel Inspection ,8mm Penetration Airport Baggage Scanner | ||
Economical Baggage Screening Equipment for shoe factory inspection
The AT-5030A easily accommodates the inspection of hand baggage and parcels.
The AT-5030A uses a high-resolution x-ray detector array that increases detection sensitivity, improves image resolution and optimizes image presentation.
Package info:
Tunnel Size:500(Width) *300(Height)mm
Dimensions: 1830mm(Length) *810(Width)mm* 1480mm(Height)
Approximate Gross weight: 500kgs
Applications:
Commercial buildings; Factories(to find needle in clothing, shoes,bags), Courthouses;
Embassies;Government buildings;Military installations;Prisons;Hotels;Schools;Convention centers;
Security checkpoints.Excellent system for schools, hotels, convention centers and event-based security requirements
General Specification
| Tunnel size | 500*300mm |
| Conveyor speed | 0.22m/s |
| Conveyor max load | 150kg |
| Dose per inspection | < 2.9μGy/h |
| Penetration | 8mm Steel |
| Film Safety | Guarantee ISO1600 Film |
| X-ray Leakage | <0.05 μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) |
| Pass rate |
720bags per hour |
X-ray Generator
Generate direct----------------- Upward
Generate angle-----------------60 degree
Anode power-------------------0.4 to 0.5mA
Cooling / Duty Cycle----------Oil Cooling /100%
Image System
X-ray Sensor-----------------L-Shaped Photodiode Array (multi-energetic) , 12bit Deep
Monitor-----------------------High Resolution Color, LCD Accord, 17 inch
Image Processing-----------Edge enhancement, image strengthening, image lightening,, reducing darkening, image returning, image retrieval.
Image Grey Level-----------4096
Image Max Resolution------1024 * 1280 pixel
Image Processing------------24bit for processing real time
Image storage----------------Storage 60000 pictures in real time
Zones & Zoom---------------1-9 Image regions, 2,4,8,16 Times Enlarge, Whole screen continuous observation
Installation Data
Operation temperature/Humidity---------0°C-45°C/20%-95%(non-condensing)
Storage Temperature/Humidity--------- -20°C-60°C/20%-95%(non-condensing)
Operation Power----------------------------220VAC(±10%)50±3Hz
Power Consumption------------------------1.0 KW (max)
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
33 Million-35 Million
Employee Number:
475~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac... Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!