| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 500 sets/year |
| Delivery Time | One week when there is stock, One month when no stock. |
| Packaging Details | Wooden Packing |
| Port | Shenzhen |
| Brand | OEM accepted |
| ODM | ODM takes more time |
| Business Type | Manufacturer |
| Tunnel Size | 1000*1000mm |
| Conveyor speed | 0.22m/s |
| Conveyor max load | 200kg |
| Wire resolution | 32AWG-38AWG |
| Penetration | 28-34mm Steel |
| X-ray leakage | <0.1μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) |
| Training | Free of cost at the factory |
| Installation | Easy installation, just connect the cables for power supply |
| X-ray generator | 160kv |
| Beam direction | downward |
| Brand Name | SECUSCAN |
| Model Number | AT100100 |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Dual Energy Vehicle Scanner X Ray Security Systems 150 Pcs Vehicle/H For
High Throughput X Ray Vehicle Security Scanning Machine Small Footprint
Automatically High Penetration Car X Ray Security Scanner For Security
Dual Energy Imaging Customs / Border X Ray Vehicle Scanner Security Scanning
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union | Supply Ability | 500 sets/year |
| Delivery Time | One week when there is stock, One month when no stock. | Packaging Details | Wooden Packing |
| Port | Shenzhen | Brand | OEM accepted |
| ODM | ODM takes more time | Business Type | Manufacturer |
| Tunnel Size | 1000*1000mm | Conveyor speed | 0.22m/s |
| Conveyor max load | 200kg | Wire resolution | 32AWG-38AWG |
| Penetration | 28-34mm Steel | X-ray leakage | <0.1μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) |
| Training | Free of cost at the factory | Installation | Easy installation, just connect the cables for power supply |
| X-ray generator | 160kv | Beam direction | downward |
| Brand Name | SECUSCAN | Model Number | AT100100 |
| Certification | CE, ISO | Place of Origin | China |
| High Light | baggage scanner machine ,security body scanner | ||
Double display console X Ray Security Scanner with 160kv generator
Model: AT100100
General specification:
|
Tunnel Size: |
1000(W)*1000(H)mm |
|
Conveyor Speed: |
0.22m/s |
|
Conveyor Max Load: |
200kgs |
|
Dose per Inspection: |
<1.7μGy/h |
|
Resolution: |
<0.101mm Metal Wire |
|
Penetration: |
34mm Steel |
|
Film Safety: |
Guarantee ISO1600 Film |
|
X-ray Leakage: |
<0.1μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) |
|
Generate direct: |
downward |
|
Generate angle: |
80 degree |
|
Anode Voltage: |
100-160Kv |
|
Anode power: |
0.4 to 1.2mA |
|
Cooling / Duty Cycle: |
Oil Cooling /100% |
|
X-ray Sensor: |
L-Shaped Photodiode Array (mono-energetic), 12bit Deep |
|
Monitor: |
High Resolution Color, LCD Accord, 17 inch |
|
Image Processing: |
Edge enhancement, image strengthening, image lightening, reducing darkening, image returning, image retrieval. |
|
Image Grey Level: |
4096 |
|
Image Max Resolution: |
1024 * 1280 pixel |
|
Image Processing: |
24bit for processing real time |
|
Image storage: |
Storage 60000 pictures in real time |
|
Zones & Zoom: |
1-9 Image regions, 2, 4, 8, 16 Times Enlarge, Whole screen continuous observation |
|
Operation temperature/Humidity: |
0℃-45℃/20%-95%(non-condensing) |
|
Storage Temperature/Humidity: |
-20℃-60℃/20%-95%(non-condensing) |
|
Operation Power: |
220VAC(±10%)50±3Hz |
|
Power Consumption: |
1.8 KW (max), 0.3KW(working) |
|
Noise: |
<58db |
Computer Specs:
Advantages:
Our service:
Applications:
01. Airports,
02. Transport terminals,
03. Buildings,
04. Factories (to find needle in clothing, shoes, bags),
05. Courthouses,
06. Embassies,
07. Military installations,
08. Prisons,
09. Hotels,
10. Schools ,
11. Convention centers,
12. Security checkpoints
13. Special events location
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
33 Million-35 Million
Employee Number:
475~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac... Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!