| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 200 units per month |
| Delivery Time | Within 5 working days after receving your payment |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Port | Shenzhen |
| OEM | accepted |
| In stock | Yes |
| Business Type | Manufacturer |
| Lead time | within 5 woking days after receving your payment |
| Tunnel size | 800mm*650mm |
| Anode Voltage | 140KV(160KV optional) |
| Bi-directional Scan | Yes |
| Conveyor Max Load | 200Kg |
| Language | English, Russian, Turkish, French, etc |
| Warranty | one year |
| Penetration | 28-30mm |
| Conveyor speed | 0.22m/s |
| Brand Name | SECUPLUS |
| Model Number | SPX-8065 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
X Ray body scanner machine baggage inspection 38 AWG guarantee
200kg Belt Load Baggage Scanner Machine 0.2 M / S For Checkpoints / Army Base
AC/DC Power Supply X-Ray Baggage Scanner for and Precise Baggage Scanning
Smart Airport X Ray Baggage Scanner with High Resolution Color Lcd Display
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union | Supply Ability | 200 units per month |
| Delivery Time | Within 5 working days after receving your payment | Packaging Details | Plywood Pallet |
| Port | Shenzhen | OEM | accepted |
| In stock | Yes | Business Type | Manufacturer |
| Lead time | within 5 woking days after receving your payment | Tunnel size | 800mm*650mm |
| Anode Voltage | 140KV(160KV optional) | Bi-directional Scan | Yes |
| Conveyor Max Load | 200Kg | Language | English, Russian, Turkish, French, etc |
| Warranty | one year | Penetration | 28-30mm |
| Conveyor speed | 0.22m/s | Brand Name | SECUPLUS |
| Model Number | SPX-8065 | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 140KV X Ray Cargo Scanner ,38AWG X Ray Cargo Scanner ,TIP LCD Airport X Ray Scanner | ||
Big Tunnel Size Airport Security X Ray Cargo Scanner With TIP Function
Model: SPX-8065
Features:
1. Energy save design
2. TIP function to assist to find the explosive, drug
3.Dual Energy, high performance
4. Intelligent software, clear image
5. Continuous working for 10000h
Image System :
Technical Principle: Dual-energy X-ray Imaging; L Shaped Array,
X-ray Sensor: L-Shaped Photodiode Array (multi-energetic) , 12bit Deep
Monitor: High Resolution Color, LCD Accord, 17inch
Image Display: High resolution of 1024 * 1280 pixel;
Image Grey Level: 65536
Image Enhancement: 1-64times enlargement continuity, Color/BW, negative, high/low penetration, organic /inorganic Stripping, general enhancement, and pseudo color, etc.
Image Recall: All preceding images recallable, retrieval.
Explosives & Narcotics Detection: Explosives & narcotics alarm and highlight according to atomic number
signature
High Density Region Alarm: Impenetrable region alarm and highlight, for possible concealing of threats and contrabands
Threat Image Projection: Inserting fictional, but realistic images of threat items into baggage during screening operation, for maintenance of vigilance, as well as training and assessment of image identification capability
Image Archive: Up to 100,00 images stored automatically, enable transferring to USB disk, and converting to JPG, BMP and other general formats
Miscellaneous Functions : Time/date display, counters, user management, system-on/X-ray-on timers, power on self test, built-in diagnostic facilities, dual-direction scanning, system log, system standby and stimulant training, ADS etc.
Network Applications: Multiple remote applications available based on Ethernet LAN and windows platform, such as image centralized storage and identify, recheck workstation, and network TIP, etc.
Images process: 24bit real time processing ,4colors analysis, Images displayed marked date and ID NO ,Count the number of bags ,Memory gray level:65536
General Specification
|
Tunnel Size: |
800(W)*650(H)mm |
|
Conveyor Speed: |
0.22m/s |
|
Conveyor Max Load: |
200kgs |
|
Wire Resolution: |
32AWG to 38AWG |
|
Spatial resolution: |
horizontal:1.3 or 1.0mm, |
|
Penetration: |
27 to 32 mm Steel |
|
Film Safety: |
Guarantee ISO1600 Film |
|
X-ray Leakage: |
<1μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) |
| Pass rate: | 720 bags per hour |
|
Beam direction: |
Diagonal |
|
Generate angle: |
80 degree |
|
Anode Voltage: |
140Kv |
|
Anode power: |
0.4 to 0.5mA |
|
Cooling / Duty Cycle: |
Oil Cooling /100% |
|
X-ray Sensor: |
L-Shaped Photodiode Array (mono-energetic), 12bit Deep |
|
Monitor: |
High Resolution Color, LCD Accord, 19 inch |
|
Image Processing: |
Edge enhancement, image strengthening, image lightening, reducing darkening, image returning, image retrieval. |
|
Image Grey Level: |
4096 |
|
Image Max Resolution: |
1024 * 1280 pixel |
|
Image Processing: |
24bit for processing real time |
|
Image storage: |
Storage100000 pictures in real time |
|
Zoom: |
64 Times Enlarge, Whole screen continuous observation |
|
Operation temperature/Humidity: |
0℃-45℃/20%-95%(non-condensing) |
|
Storage Temperature/Humidity: |
-20℃-60℃/20%-95%(non-condensing) |
|
Operation Power: |
220VAC(±10%)50±3Hz |
|
Power Consumption: |
1.8 KW (max), 0.3KW(working) |
|
Noise: |
<58db |
Operating Environment:
Operation temperature/Humidity: 5℃~+40℃/10%-90%(non-condensing)
Storage Temperature/Humidity: -40℃to 60℃/ 5%-95%(non-condensing)
Operation Power: 220VAC(+10%~-15%50±3Hz (Optional: 100VAC,110VAC,120VAC,200VAC)
Power Consumption: 1.3KW (max), 1KW(working)
Noise: <58db
Dimensions (L×W×H) :3638.5mm x1295mm x1916.5 mm
Device Weight: 900Kg
G. Weight: 1370Kg
Packing Volume: 10.63CBM
Computer Character:
CASE: IPC7132
Power: 250W/ATX
Main board: AIMB 501G2
CPU: G1610 2.6G
RAM: 2GB 1600MHz DDR3
Hard Disk: SEAGATE 500G 3.5”
X-ray Generator:
Anode Voltage: 140kv
Anode power: 0.2-1.2mA
Generate angle: 80 degree
Brand: Own made
Generate direct: from top to bottom
Cooling / Duty Cycle: Oil Cooling /100%
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
33 Million-35 Million
Employee Number:
475~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac... Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!